- Sytuacja absolwentów szkół teatralnych jest dziś niezwykle trudna. Jest mi ich żal, ich energii, zapału, zaangażowania. Spektakle dyplomowe mają krótki żywot. Mam nadzieję, że zaprezentowanie ich w Teatrze Studio da im nowe możliwości – mówi Agnieszka Glińska, reżyser jednego ze spektakli dyplomowych krakowskiej PWST, które będzie prezentować stołeczna scena.

W październiku i listopadzie Teatr Studio zaprezentuje „Samobójcę” Nikołaja Erdmana w reżyserii Jerzego Treli oraz "The Blue Room" Davida Hare’a w reżyserii Agnieszki Glińskiej.

- Ta prezentacja jest częścią większego projektu – wyjaśnia Agnieszka Glińska. - Prezentowaliśmy w Galerii Studio prace dyplomowe warszawskiej ASP, artNoble, zorganizowaliśmy pierwszą edycję konkursu na debiut reżyserski "Debiut w Studio". Barbara Wiśniewska, jego zwyciężczyni, jest studentką wydziału reżyserii AT i zrealizuje w tym sezonie spektakl w naszym teatrze. Chcemy być miejscem otwartym na twórczość młodych artystów – dodaje dyrektorka Studio.

Po pierwszym prezentowanym w Studio spektaklu dyplomowym krakowskiej PWST „UFO. Kontakt” w reżyserii Iwana Wyrypajewa przyszedł czas na kolejne. W październiku zobaczymy spektakl „Samobójca” na podstawie sztuki Nikołaja Erdmana w reżyserii Jerzego Treli.

- Jerzy Trela to żywa historia teatru. Jako pedagog wychował dziesiątki pokoleń aktorów. Wspaniałe, że młodzi ludzie mogą z nim pracować, uczyć sie od kogoś , kto tak od podszewki zna , tak rozumie i czuje teatr – podkreśla Glińska.

Groteskowa opowieść o Siemonie Siemonowiczu Podsiekalnikowie, to satyra na ówczesną sytuację Rosjan, jednak nie historia stanowi najmocniejsze ogniwo tekstu, ale krwiste, barwne postaci, ze "słowiańską duszą" i poczuciem humoru. „Twórcy przedstawienia postanowili zredukować do absolutnego minimum kwestię polityczno-historyczną, przesuwając akcenty na przedstawienie całego kolorytu bohaterów Samobójcy” – czytamy w zapowiedzi spektaklu.

W listopadzie do Studia przyjedzie kolejny spektakl dyplomowy, tym razem w reżyserii Agnieszki Glińskiej „The Blue Room” Davida Hare’a . Niezwykle intymna opowieść o pogmatwanym życiu bohaterów, samotników, „ludzi osobnych”, których ścieżki życiowe przecinają się w hotelowych pokojach, barowych zaułkach, kulisach teatru bliska jest problemom młodych ludzi. Są różni,ale łączy ich osobność, którą pragną oswoić.

- The Blue Room zaproponowałam studentom, ponieważ chciałam, by mogli opowiedzieć o tym, co widzą, znają i rozumieją. O szukaniu bliskości, o tęsknocie, o pragnieniu bycia kochanym i o tym jak bardzo sami siebie i siebie nawzajem w tych pragnieniach oszukujemy - mówi Glińska. I podkreśla: - Dyplomy mają bardzo szczególną energię - jest w nich coś niezwykle wzruszającego, przejmującego. Dla mnie oglądanie ich, czy praca nad nimi jest zawsze bardzo budująca.

"Samobójca” - Nikołaj Erdman
REALIZACJA I OPIEKA PEDAGOGICZNA Jerzy Trela
MUZYKA Jan Kanty Pawluśkiewicz
PRZEKŁAD Maryla Masłowska
TŁUMACZENIE PIOSENEK Wojciech Młynarski
SCENOGRAFIA I KOSTIUMY Jagna Janicka
RUCH SCENICZNY Krzysztof Jędrysek

WYSTĘPUJĄ
Dominik Rybiałek / Magdalena Koleśnik
Helena Chorzelska / Bartosz Ostrowski /Charlotta Zielińska / Krzysztof Polkowski
Konrad Beta / Karol Kubasiewicz / Tomasz Chrapusta / Anna Paruszyńska / Agata Woźnicka Małgorzata Biela / Karolina Burek / Karolina Wasilewska / Zuzanna Czerniejewska
Mateusz Bieryt / Marcin Wojciechowski / Patryk Szwichtenberg /Marcin KorbutW STUDIO: 16 i 17 października, godz. 19.00

The Blue room", David Hare

REŻYSERIA Agnieszka Glińska

PRZEKŁAD Małgorzata Semil
SCENOGRAFIA Maja Skrzypek
ŚWIATŁO Karolina Gębska
ASYSTENT REŻYSERA Judyta Berłowska


WYSTĘPUJĄ
Mikołaj Jodliński / Michał Nowak / Alicja Karluk / Damian Strzała / Ewa Porębska
Kamil Mróz / Małgorzata Kowalska / Maciej Charyton / Lena Schimscheiner
Marek Grabiniok


W STUDIO: 26, 27 listopada 2014