Europejskie Forum Muzeów ogłosiło nominacje do przyszłorocznej Europejskiej Nagrody Muzealnej Roku. Wśród nominowanych 27 instytucji muzealnych znalazły się 2 instytucje z Polski: Muzeum Książąt Czartoryskich oraz Muzeum Krakowa – oddział Thesaurus - podało w poniedziałek MKiDN.

Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie otwarte w grudniu ubiegłego roku odwiedziło ponad 76 tys. osób. W Muzeum oglądać można nie tylko słynną "Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci, ale także dzieła największych europejskich artystów i kolekcje narodowych pamiątek. W 26 odremontowanych salach Pałacu Czartoryskich podziwiać można ponad 1,3 tys. eksponatów. Oprócz nagrody w konkursie Sybilla Muzeum zdobyło także szereg innych wyróżnień, m.in. znalazło się w finale konkursu Wydarzenie Historyczne Roku.

Thesaurus Cracoviensis to oddział Muzeum Krakowa, w którym "zwiedzający nie tylko będą mogli zobaczyć muzealia, które do tej pory nie były wystawiane, ale również będą mieć możliwość poznania tajników konserwacji zabytków" - podano na stronie instytucji. W oddziale można zobaczyć artefakty, które nie są prezentowane na wystawach stałych MK, a tylko okazjonalnie na ekspozycjach czasowych. Obejrzeć można malarstwo, grafikę, numizmaty, militaria, szopki krakowskie, rzemiosło artystyczne, meble.

Jak przypomniało MKiDN, Nagroda EMYA przyznawana jest od 1977 r. przez Europejskie Forum Muzeów (European Museum Forum). Celem tego wyróżnienia jest dostrzeżenie najcenniejszych wydarzeń w europejskim sektorze muzealnym i zachęcenie do wprowadzania innowacji w muzeach.

Europejskie Forum Muzeów (EMF) to niezależna organizacja pozarządowa, zarejestrowana w Wielkiej Brytanii, której celem jest promowanie innowacji w muzealnictwie i zachęcanie do wymiany dobrych praktyk między muzeami w całej Europie. EMF działa pod auspicjami Rady Europy i prowadzi wiele projektów w obszarze kultury. Mając za sobą blisko czterdzieści lat doświadczeń, jest jedną z wiodących europejskich organizacji na rzecz rozwoju publicznej jakości muzeów w Europie.

Przedstawicielem EMF i promotorem konkursu EMYA w Polsce jest Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

Lista muzeów nominowanych do nagrody EMYA 2021 dostępna jest pod adresem https://europeanforum.museum/applications/nominations-2021/