W „Silent Hill: Apokalipsa 3D” zamiast matki pojawia się cudownie odnaleziona córka, jednak główny wątek pozostał niezmieniony: ktoś bliski znika, a ślady prowadzą do upiornego miasteczka pełnego wymyślnych kreatur.

Adaptacje są jak tłumaczenia – albo wierne, albo piękne. Kinowe wersje gry „Silent Hill” z całą pewnością wierne nie są. Ich uroda także pozostaje kwestią dyskusyjną.Wchodząca na nasze ekrany kolejna ekranizacja japońskiej gry wyposażona jest w jeszcze bogatszy bestiariusz niż ten, którym dysponowali twórcy poprzedniej części.Zagrażające głównym bohaterom potwory pełzają, fruwają i rzucają się z tasakami na każdego, kto tylko wejdzie im w drogę.Oczekiwanie na taki obrót spraw nigdy nie trwa zresztą zbyt długo – zagłębiający się w ciemnych labiryntach protagoniści bez przerwy podejmują fatalne w skutkach decyzje, niemalże pchając się swoim wrogom pod siekiery. Główna bohaterka filmu, Heather (Adelaide Clemens) decyduje się odwiedzić Silent Hill w momencie, gdy demoniczne siły niewiadomego pochodzenia porywają jej ojca, a ją samą zmuszają do konfrontacji z przeszłością.O tym, że dzieciństwo Heather było – delikatnie rzecz ujmując – burzliwe, wiemy z pierwszej części cyklu. Heather to bowiem nikt inny, jak dorosła wersja małej Alessy, dziewczynki adoptowanej niegdyś przez Rose i Harry’ego DaSilva.

Tajemnicza choroba dziecka oraz fakt, że w jej sennych majaczeniach usłyszeć można było nazwę tajemniczego miasteczka, sprawiają, że Rose postanawia na własną rękę odkryć mroczne sekrety Silent Hill.W drodze do celu traci panowanie nad samochodem, a po odzyskaniu przytomności odkrywa, że Alessa zniknęła.Tak zaczyna się jej długa i obfitująca w krwawe epizody podróż. W „Silent Hill: Apokalipsa 3D” zamiast matki pojawia się cudownie odnaleziona córka, jednak główny wątek pozostał niezmieniony: ktoś bliski znika, a ślady prowadzą do upiornego miasteczka pełnego wymyślnych kreatur. Niezbyt płodny to schemat, jednak biorąc pod uwagę popularność gry, można spodziewać się kolejnych części i kolejnych zaginionych członków rodziny głównej bohaterki. Pokaz prasowy filmu odbył się już po zamknięciu tego numery Kultury.

Silent Hill: Apokalipsa 3D | Francja,USA2012 | reżyseria: Michael J.Bassett | dystrybucja: Forum Film | czas: 94 min