Największym dokonaniem Cobaina była produkcja albumu "Nevermind", która stała się muzycznym symbolem ostatniej dekady XX wieku. Na tej płycie, wokalista zaprezentował esencję buntu i zawartego w muzyce bólu istnienia. "Krążek znalazł prawie 30 milionów nabywców na całym świecie. Popularność, Cobain zawdzięczał swojej szczerości" - twierdzi dziennikarz muzyczny, Paweł Piotrowicz. Lider Nirvany będzie bowiem zapamiętany jako symbol przewrotu w muzyce. Kładł on olbrzymi nacisk na prawdę i szczerość. Te wartości przybierały smutne barwy pełne nicości, ale zawsze były naturalne.



Poza sukcesem muzycznym, Cobain, wbrew swojej woli, stał się popkulturową gwiazdą. Właśnie z tego powodu wpadł w depresję i sięgał po heroinę. Doktor Jacek Wasilewski z Uniwersytetu Warszawskiego zauważa, że muzykowi nie podobał się również jego własny wizerunek, który deformuje się do dziś. Jego manifestacja tożsamości stała się bowiem jedynie kostiumem. W percepcji odbiorców jego przekaz oddzielił się od jego postaci. W efekcie, po dwóch dekadach fani Nirvany są więc konsumentami produktów zespołu, a nie zwolennikami propagowanego przez Cobaina stylu życia.



Kurt Cobain popełnił samobójstwo 5 kwietnia 1994 roku strzałem w głowę. Jego ciało znaleziono 3 dni później. Wciąż nie podano jednoznacznej przyczyny tego zdarzenia. Miał 27 lat.