Polski film "Ida" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego - najlepszy w konkursie międzynarodowym, Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Wieczorem w Warszawie ogłoszono werdykty jury konkursowych i wręczono nagrody laureatom w kilku kategoriach.

"Ida" dostała Warsaw Grand Prix, główną nagrodę w najważniejszym - międzynarodowym konkursie. "Za rewelacyjne połączenie scenariusza, reżyserii, zdjęć, gry aktorskiej i muzyki, z którego powstał piękny i delikatny film, portretujący polskie powojenne społeczeństwo lat 60., zmagające się z własnymi demonami"- napisano w uzasadnieniu.

W konkursie tym przyznano także nagrodę za najlepszą reżyserię, którą otrzymał Zaza Urushadze za film "Mandarynki" (Estonia, Gruzja). Natomiast Specjalną Nagrodę Jury otrzymali producenci filmu "Hazardzista" w reżyserii Ignasa Jonynasa (Litwa, Łotwa) - Uljana Kim, Roberts Vinovskis.

Przyznano też nagrody w innych kategoriach. Film "Jestem lepszy od ciebie" w reżyserii Ché Sandoval z Chile, zwyciężył w konkursie "wolny duch". W konkursie dokumetalnym, najlepszy był film "Brudne Wojny" w reżyserii Amerykanina Richarda Rowley'a. Z kolei w konkursie filmów krótkometrażowych pierwszą nagrodę dostał "Pandy" w reżyserii Matúš'a Vizár'a. Nagrody pozostałych kategorii można poznać na stronie www.wff.pl.

W roku 2009 Warszawski Festiwal Filmowy wszedł do grona czternastu wydarzeń, akredytowanych przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Producentów Filmowych jako międzynarodowe festiwale filmowe - obok festiwali takich jak Cannes, Wenecja, Berlin. Polscy kinomani mogli zobaczyć ponad 200 filmów z 57 krajów, w tym wiele premier światowych i europejskich.