Czy można wyczyścić betoniarkę dynamitem? Czy słonie boją się myszy? Pogromców mitów można spytać o wszystko. W czwartek będą obchodzić 10-lecie swojego programu.

d południa na Discovery Channel dzień z Adamem Savage’em i Jamiem Hynemanem w rolach głównych. Program „Prawda czy fałsz – pogromcy mitów” ma 10 lat. Z tej okazji w specjalnym wydaniu twórcy powspominają najsłynniejsze mity, z którymi przyszło się im zmierzyć. Czy wśród nich znajdzie się któryś z tych? Czy słonie boją się myszy? – małe zwierzątko wypuszczano tuż przed słoniem. Olbrzym z trąbą omijał je, ale nie panikował. Mit uznano za prawdopodobny. Ucieczka z więzienia przy użyciu salsy – prawdopodobna. Smarowanie ostrym sosem krat więziennych prowadzi do ich korozji, co może pomóc w ucieczce. Kartkę papieru można złożyć maksymalnie siedem razy – w programie z 2007 roku pogromcy udowodnili, że można więcej, tylko papier musi być bardzo cienki.

Czerwień prowokuje byki – pogromcy próbowali z płachtami czerwoną, białą i niebieską. Okazało się, że byki wcale nie reagują na kolor, tylko ruchy płachtą. Ostateczny cios tej teorii zadał Tory Belleci, stając wśród byków w czerwonym dresie. Przeżył. Użycie dynamitu do czyszczenia betoniarki – pogromcy lubują się w wybuchach, a ten był jednym z największych. Próbując wyczyścić zastygłą betoniarkę, ostatecznie wysadzili ją w powietrze, rozwalając w drobny mak. Co potrafi cola? Adam i Jamie przeprowadzili wiele doświadczeń z colą. Okazało się m.in., że dobrze czyści chrom, minimalnie pomaga też w usuwaniu plam z krwi. Nie usuwa za to rdzy. Eksplozja samochodu po jego ostrzelaniu – taka sytuacja ma miejsce w wielu filmach. Samochody eksplodują po wypadkach albo ostrzale. Pogromcy obalili ten mit. Auta nie wybuchały, nawet gdy strzelano w bak z benzyną.

Spośród wielu doświadczeń najciekawsze wydają się te stwierdzające, że wódka to dobry odświeżacz oddechu i sposób na przykry zapach stóp. James Bond – potwierdzono, że wstrząśnięte martini smakuje inaczej niż zmieszane. Słoń w składzie porcelany – to jeden z ulubionych mitów pomocnicy Savage’a i Hynemanema Keri Byron. W wersji angielskiej przysłowie mówi o byku, dlatego to byki wpuszczono do zagrody pełnej regałów z porcelaną. O dziwo byki omijały półki wąskimi uliczkami, nie zrzucając porcelany.

Prawda czy fałsz – pogromcy mitów | Discovery Channel | od godz. 12.00