Bartek Konopka i Przemysław Nowakowski zostali laureatami Nagrody ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego za scenariusz "Niemy". Przyznano ją podczas Festiwalu Filmowego w Cannes przez międzynarodową Radę Artystyczną programu ScripTeast. To siódma edycja Nagrody dla Najlepszego Scenariusza z Europy Środkowej i Wschodniej.

Bartek Konopka to reżyser i scenarzysta, nominowany do Oscara za film dokumentalny "Królik po berlińsku" i reżyser "Lęku wysokości". Przemysław Nowakowski to scenarzysta m.in. "Egoistów" Mariusza Trelińskiego, "Onego" Małgorzaty Szumowskiej, "Boiska bezdomnych" Kasi Adamik.

Zwycięzcy, oprócz statuetki autorstwa Adama Fedorowicza, otrzymali również nagrodę finansową w wysokości 10 tysięcy euro.

"Nagroda przyznana jest niezwykle oryginalnemu scenariuszowi, który w średniowiecznym anturażu konfrontuje tematy duchowości, lojalności i struktury rodziny, opowiadając o fascynującym i prowokującym do myślenia osobistym konflikcie, ustawionym w kontekście konfrontacji pomiędzy wczesnym chrześcijaństwem i pogaństwem.Rada Artystyczna jest pewna, że mocny dramatyczny potencjał tej wciągającej historii zaowocuje filmem doskonałej jakości z międzynarodową publicznością"- napisano w uzasadnieniu Rady Artystycznej..