W tym tygodniu do sklepów trafiają płyty zapowiadane od kilku miesięcy. Nowe dzieła studyjne prezentują: Kanadyjczyk Michael Buble, nowojorska grupa Yeah Yeah Yeahs, brytyjska diwa Sarah Brightman a także Rykarda Parasol, Amerykanka o polskich korzeniach.

"Moja nowa płyta opowiada o miłości, szczęściu, zabawie i innych pysznościach" - mówi Michael Buble o swej nowej płycie "To Be Loved" (Warner). Na krążku znajdują się zarówno nowe, oryginalne kompozycje, w tym "After All" pióra Bryana Adamsa, jak i garść standardów muzyki pop, m.in.: "To Love Somebody" Bee Gees, "Who's Loving You" Jackson 5 i "Have I Told You Lately" Elvisa Presleya. Nad całością brzmienia czuwał Bob Rock - współtwórca sukcesu płyt takich gwiazd, jak Aerosmith i Metallica.

Michael Buble, nazywany współczesnym Frankiem Sinatrą, wziął także na warsztat wielki hit gwiazdora, do którego jest porównywany. Kanadyjczyk w towarzystwie popularnej amerykańskiej aktorki Reese Witherspoon nagrał piosenkę "Something Stupid", którą w 1966 r. Frank Sinatra śpiewał ze swą córką Nancy. Swą nową płytą Buble dowodzi, że piosenki, zaśpiewane w dość staromodny sposób paradoksalnie nigdy nie wychodzą z mody.

"To płyta na dobre samopoczucie"- mówi Karen O, liderka formacji Yeah Yeah Yeahs o nowej płycie "Mosquito" (UMP) i dodaje: "Nie oznacza to jednak, że jest to zbiór łatwych piosenek. Płyta jest raczej trochę surowa, trochę chaotyczna, trochę rozmarzona. Tak jak my".

Czwarty album w dyskografii nowojorskiej grupy Yeah Yeah Yeahs to spora dawka alternatywnego rocka, przeplatana pulsacją roots reggae, dramatyzmem chóru gospel, czy nawet rozbrzmiewająca echem minimalistycznej psychodelii. Przez 40 minut trwania płyty "Mosquito" słuchacz obcuje z wokalną charyzmą Karen O i muzyką, osadzoną mocno w duchu nowojorskiej sceny niezależnej.

"Jestem interpretatorką muzyki i jestem z tego bardzo dumna. Mimo że śpiewam kompozycje innych autorów, czuję się z nimi bardzo związana" - deklaruje brytyjska diwa Sarah Brightman, której operowy śpiew, połączony z popową melodyką przyniósł ogromną popularność na całym świecie.

Nowa płyta artystki "Dreamchaser" (UMP) jest jej pierwszą nagraną we współpracy z Mikem Hedgesem - producentem odpowiedzialnym m.in. za brzmienie albumów U2 i Dido. Artystka nazywa swe nowe wydawnictwo swoistą biografią; poszczególne piosenki powstały na kanwie jej życiowych doświadczeń - od dorastania w małym angielskim miasteczku Berkhamsted, poprzez spektakularny debiut w musicalu "Cats" w 1981 r., aż po oszałamiający sukces na listach przebojów pop. Sarah Brightman spodziewany sukces nowej płyty świętować będzie... w kosmosie. Wokalistka już wkrótce dołączy do ekipy statku kosmicznego Soyuz, który okrąży kulę ziemską aż 16 razy. Sarah Brightman nie zapomni o swej ziemskiej profesji i - jako pierwsza gwiazda na świecie - nagra piosenkę w przestrzeni kosmicznej.

"W życiu posiłkuję się piosenką i poczuciem humoru, aby osłodzić sobie gorzkie i trudną do przełknięcia prawdę" - zwierza się Rykarda Parasol, Amerykanka o polskich korzeniach ze strony ojca, której muzyka przywołuje porównania z takimi artystami, jak Patti Smith czy Nick Cave Jej teksty z kolei noszą znamiona fascynacji prozą Williama Faulknera i poezji Christiny Rosetti.

Na swej najnowszej, trzeciej płycie studyjnej "Against The Sun" (EMI) artystka ponownie sięga po wątki autobiograficzne, ale już muzyczne tropy prowadzą tym razem w stronę amerykańskiej muzyki soul i francuskiego popu. Jej mocny głos z przekonaniem wyśpiewuje rozterki nadwrażliwej duszy. Artystka czerpie z bogatej palety kobiecych emocji, lecz ani na chwilę nie zapomina o obecności męskiego słuchacza. Rykarda Parasol nigdy nie przekracza granicy piosenki konfesyjnej i umiejętnie waży słowa. Nowym dziełem wokalistka potwierdza swoją wysoką pozycję na scenie niezależnej.