Popularny aktor teatralny i filmowy. Miliony widzów znają go jako profesora Zyberta z telewizyjnego serialu "Na dobre i na złe". Marian Opania 1 lutego obchodzi 70. urodziny.

Grał w kilkudziesięciu filmach, od lat występuje w kabarecie, jest znany z wykonań piosenki aktorskiej. Blisko pół wieku gra w Teatrze Polskiego Radia, i z przerwami, w Teatrze Telewizji.

Marian Opania wystąpił między innymi w obrazach „Westerplatte”, „Awans”, „Rozmowy kontrolowane”, "Piłkarski poker" i „Komornik”. Ma w dorobku także role w serialach, jak „Stawka większa niż życie”, „Czterej pancerni i pies” i „Bulionerzy”. W serialu "Na dobre i na złe" gra od początku, czyli 1999 roku. W 2003 zdobył pierwsze miejsce w plebiscycie "TeleRzeczpospolitej" na najpopularniejszego aktora.

Opania występował na warszawskich scenach Teatru Klasycznego, Studio, Kwadratu, Komedii oraz Ateneum, gdzie gra obecnie. Jedną z najwybitniejszych jego ról teatralnych był Kubuś w "Kubusiu Fataliście" według Diderota. Stworzył też wyjątkową kreację w Teatrze Telewizji, grając Wienię w przedstawieniu „Moskwa - Pietuszki” w 1992 roku. Za rolę tę otrzymał nagrodę 1. Festiwalu Polskiej Twórczości Telewizyjnej.

Artysta ma na koncie wiele ról w radiowym Teatrze Wyobraźni, między innymi w "Mistrzu i Małgorzacie" Bułhakowa, "Quo Vadis" Sienkiewicza czy "Postrzyżynach" Hrabala. W jego interpretacji można było słuchać powieści Jerzego Pilcha "Miasto utrapienia". W 2004 został laureatem Nagrody Teatru Polskiego Radia - Wielki Splendor. W 2009 roku otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Urodził się 1 lutego 1943 roku w Puławach. Tam ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Czartoryskiego, a następnie warszawską PWST, w 1964 roku. Debiutował podczas studiów w 1962 roku w noweli "Miłość dwudziestolatków" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Na scenie - w Teatrze Klasycznym w Warszawie, dwa lata później.

W pierwszych filmach Opania grał rolę zagubionych, rozdartych emocjonalnie młodych mężczyzn, później zmienił emploi. Jako aktor wszechstronny, występował w komediach i dramatach. W 1970 roku za role w filmach „Skok” Kazimierza Kutza i „Sąsiedzi” w reżyserii Aleksandra Ścibora-Rylskiego Opania otrzymał nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego dla najlepszego młodego aktora roku, przyznawaną przez tygodnik „Ekran”.

Wystąpił w ponad 30. polskich dubbingach, użyczając głosu wielu postaciom, między innymi w filmach "Przygody Misia Paddingtona", "Stuart Malutki", "Ratatuj" czy "Odlot". Jest ojcem aktora Bartosza Opani.