Produkcja filmu wystartowała w 2009 roku. Od początku projekt wzbudzał kontrowersje, zwłaszcza po zapowiedziach, że scenariusz będzie odbiegał od historycznej wersji wydarzeń. Przeciwnicy produkcji filmu i częściowego dotowania go z budżetu państwa podkreślali, że film może "zakłamywać historię Polski". W obronie produkcji stanęła część środowiska artystycznego m.in.: Filip Bajon, Feliks Falk, Robert Gliński, Agnieszka Holland, Sławomir Idziak, Krzysztof Krauze i Jerzy Stuhr. W liście wystosowanym do mediów i polityków sygnatariusze podkreślali, że "trudno im zrozumieć, że politycy, przyznający się do solidarnościowych korzeni, uważają za stosowne wprowadzać cenzurę prewencyjną metodą faktów dokonanych, korzystając z instytucji państwa."

Początkowo premierę planowano na 70 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Liczne problemy obsadowe i finansowe spowodowały przesunięcie jej na 2013 rok.
Reżyserem "Tajemnicy Westerplatte" jest Paweł Chochlew, który na koncie ma jedynie niezależny film "Takie życie" i kilka epizodycznych ról w serialach. W "Tajemnicy" występują m.in.: Michał Żebrowski, Andrzej Grabowski, Robert Żołędziewski, Przemysław Cypryański, Mirosław Zbrojewicz, Jan Wieczorkowski i Jan Englert. Film wchodzi na ekrany kin 15 lutego.

Marcin Rybicki