Film "Boże Ciało" otrzymał nominację do Lux Audience Award. O nagrodę obraz Jana Komasy będzie rywalizować z rumuńskim "Kolektywem" Alexandra Nanau i duńskim "Na rauszu" Thomasa Vinterberga - poinformował we wtorek na Twitterze Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF).

Jak przypomniano na stronie PISF-u, "Lux Audience Award to nowa nagroda, której powstanie ogłoszono podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji". "Łączy ona w sobie: LUX Film Prize Parlamentu Europejskiego i Nagrodę Publiczności Europejskiej Akademii Filmowej. O zwycięstwie zdecydują w głosowaniu zarówno eurodeputowani Parlamentu Europejskiego, jak i publiczność" - wyjaśniono w informacji.

Zwycięzca Lux Audience Award ogłoszony zostanie 28 kwietnia 2021 r. podczas ceremonii w Parlamencie Europejskim.

Reklama

"Przyznawana od 2007 r. Nagroda LUX ma na celu wyróżnienie filmów, które promują kultury i tradycje europejskie, ukazują ich inność, przy jednoczesnym ukazaniu uniwersalizmu pewnych wartości ważnych dla wszystkich Europejczyków. Przedstawiają one różne punkty widzenia na najważniejsze kwestie społeczne i polityczne, przyczyniając się do budowania silnej, europejskiej tożsamości i wniesienia wkładu w dyskusję nad budową Europy" - napisano o nagrodzie.

Jak wyjaśniono, "zwycięzca nie dostaje nagrody pieniężnej, ale Parlament Europejski pokrywa koszty przetłumaczenia napisów do filmu na wszystkie oficjalne języki UE i dostosowanie ich dla osób niedowidzących i niedosłyszących".

Produkcja filmu "Boże Ciało" była współfinansowana przez PISF.