W formacie online od 12 do 20 grudnia odbędzie się tegoroczny Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską". Filmy będą prezentowane na platformie mojeekino.pl - poinformował Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF).

"Z uwagi na zaistniałą sytuację epidemiologiczną, 14. +Sputnik nad Polską+ w trybie stacjonarnym nie odbędzie się. Na tegoroczną edycję Festiwalu zapraszamy na platformę mojeekino.pl. Najnowsze rosyjskie produkcje dostępne będą online między 12 a 20 grudnia" - napisano na stronie festiwalu.

Przypomniano, że "na wszystkie pokazy obowiązuje limit miejsc", a po jego przekroczeniu, "nie będzie możliwości obejrzenia filmów".

W Konkursie Filmów Fabularnych znalazły się, m.in. obrazy Iwana I. Twierdowskiego "Konferencja", "Hipnoza" Walerego Todorowskiego, a także pełnometrażowy debiut Filippa Jurjewa "Kitoboy".

Jak poinformowano na stronie PISF, w tradycyjnym przeglądzie "Konkurs Filmów Dokumentalnych – Rosja w dokumencie" znalazły się: "Puste strony" Mariji Popricak, "33 słowa o dizajnie" w reżyserii Natalii Klimczuk i Olgi Morozowej oraz film "Andriej Tarkowski. W świątyni kina" Andrieja A. Tarkowskiego.

Przypomniano, że filmy z sekcji konkursowych wezmą także udział w głosowaniu na Nagrodę Publiczności.

"W sekcji, poświęconej twórczości Andrieja Chrżanowskiego znalazł się najnowszy, tegoroczny film artysty +Nos albo spisek odmieńców+, pełnometrażowy obraz +Półtora pokoju+, a także wcześniejsze krótkometrażowe animacje jego autorstwa - +Półtora kota+, +Długa podróż+ i +Lew z siwą brodą+" - czytamy na stronie PISF-u. Osobny blok poświęcony został twórczości studentów Szkoły Filmowej Kina Animacyjnego "Szar", w której Chrżanowski obecnie wykłada.

W sekcji "Kalejdoskop Nowego Kina" obejrzeć będzie można m.in. film biograficzny "Kałasznikow" w reżyserii Konstantina Busłowa oraz komedię "Happy end" Jewgienija Szeliakina.

W nowej sekcji festiwalu pt. "Nowe spojrzenie – debiuty" zgromadzono filmy młodych rosyjskich reżyserów, którzy zrealizowali swoje pierwsze filmy w ciągu ostatnich dwóch lat.

"Podczas tegorocznej edycji Sputnika zaplanowano pokazy trzech filmów Andrieja Konczałowskiego. Jego najnowszy obraz +Drodzy towarzysze!+ weźmie udział w Konkursie Filmów Fabularnych. W Konkursie Filmów Dokumentalnych jest film +Człowiek niezłomny+, a w ramach pokazu specjalnego zeszłoroczny dramat historyczny +Grzech+ Konczałowskiego" - napisano w informacji.

Projekcjom towarzyszyć będą wydarzenia kulturalne: wystawy, spektakle, debaty i warsztaty.

"Odbędzie się m.in. slajdowisko Sławomira Michała, który podzieli się z publicznością zdjęciami ze swojej podróży do Rosji. Pojawi się również wątek jego twórczości literackiej – ostatnią wydaną pozycją jest +Po drugiej stronie Uralu+. Na miłośników kina czeka spotkanie z Joanną Wojnicką, która opowie o swojej najnowszej książce dotyczącej kina rosyjskiego – +Prorocy, kapłani i rewolucjoniści. Szkice z historii kina rosyjskiego+" - napisano na stronie PISF-u.

Więcej informacji o filmach i programie festiwalu znaleźć można na stronie: www.sputnikfestiwal.pl.

Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF.