Z powodu pandemii w tym roku Festiwal Filmów Dokumentalnych "Kino z duszą" zmienił formułę, ale nie zrezygnował z pokazów filmowych. Do 6 grudnia można je oglądać na bezpłatnej platformie filmowej. Spotkania z twórcami odbywają się on line.

W informacji przekazanej PAP w niedzielę zaznaczono, że "30 festiwalowych filmów z poprzednich edycji, które zyskały zainteresowanie widzów i wysoką ocenę jurorów, zostało przeniesionych na bezpłatną platformę, dostępną na stronie www.kinozdusza.pl". Poinformowano, że można je obejrzeć do 6 grudnia.

"Są tu filmy społeczne, historyczne, rodzinne, religijne, których wspólnym mianownikiem jest tytułowa dusza, a zatem wartości, które stanowią o sensie życia. Te filmy poruszają i skłaniają do refleksji. Są szczególnie dedykowane na czas, który przeżywamy" - powiedziała dr Ewa K. Czaczkowska, prezes Fundacji Areopag XXI, która jest organizatorem festiwalu.

Zwróciła uwagę, że dzięki platformie "Spotkania filmowe 2020" została stworzona możliwość obejrzenia obrazów z poprzednich edycji przez widzów spoza Warszawy, gdzie corocznie jesienią odbywa się festiwal "Kino z duszą".

Reklama

"Zainteresowaniem cieszą się także spotkania online z reżyserami filmów, m.in. z Marcinem Janosem Krawczykiem, reżyserem prezentowanych filmów "Ziemia bezdomnych" i "Matka 24 h", z Małgorzatą Walczak i Markiem Tomaszem Pawłowskim, twórcami: "Jaster. Tajemnica Hela" czy Jerzym Szkamrukiem, reżyserem filmu „Złączyć się z Narodem” – powiedziała dyrektor "Kina z duszą" Grażyna Raszkowska.

Osoby chcące wejść na platformę "Spotkania filmowe 2020" powinny wypełnić dwupunktowy formularz; otrzymają hasło umożliwiające natychmiastowe rozpoczęcie filmowego seansu u siebie w domu, w wybranym przez siebie czasie.

Festiwal Filmów Dokumentalnych "Kino z duszą" organizowany jest przez Fundację Areopag XXI od 2013 roku. W skład jury festiwalu wchodzą m.in. Maciej Drygas, dokumentalista i wykładowca PWSTiF w Łodzi, prof. Andrzej Musiał, operator i wykładowca tej samej uczelni, a także Bartłomiej Pulcyn, krytyk filmowy.

Wydarzenie "Kino z duszą. Spotkania filmowe 2020" Fundacja Areopag XXI organizuje we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Partnerem głównym wydarzenia jest Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą "Polonika".