"Boże Ciało" Jana Komasy, "Pan T." Marcina Krzyształowicza oraz "Żelazny most" Moniki Jordan-Młodzianowskiej - m.in. te produkcje można obejrzeć podczas odbywającego się w kazachskim Nur-Sułtanie 3. Festiwalu Filmów Polskich "Wisła". Impreza potrwa do 4 grudnia.

Festiwal "Wisła" to wydarzenie prezentujące najnowsze polskie filmy, które były nagradzane na polskich oraz zagranicznych festiwalach filmowych i które podbiły serca widzów.

W piątek festiwal otworzy pokaz "Pana T." Marcina Krzyształowicza. Akcja opowieści rozgrywa się w Warszawie na początku lat 50. XX w. Tytułowym bohaterem jest uznany pisarz (grany przez Pawła Wilczaka), który mieszka w hotelu dla literatów i zarabia na życie, udzielając korepetycji. Jedną z jego uczennic jest maturzystka, z którą łączy go romans. Pewnego dnia sąsiadem pisarza zostaje pochodzący z prowincji chłopak, który chciałby zostać dziennikarzem. Pan T. staje się dla niego mistrzem. Tymczasem władze zaczynają podejrzewać pisarza o plan wysadzenia w powietrze Pałacu Kultury i Nauki, a Urząd Bezpieczeństwa zaczyna go śledzić.

Na sobotę zaplanowano projekcje komedii "Podatek od miłości" Bartłomieja Ignaciuka o inspektor zakochanej w domniemanym oszuście podatkowym i dramatu "Żelazny most" Moniki Jordan-Młodzianowskiej poruszającego kwestię trudnej relacji miłosnej. Tego samego dnia pokazana zostanie także "Supernova" Bartosza Kruhlika, film o polityku, który zostaje sprawcą wypadku drogowego.

Reklama

W niedzielę publiczność będzie mogła obejrzeć "Zgniłe uszy" Piotra Dylewskiego o relacjach pełnych strachu i zwątpienia oraz dokument "O zwierzętach i ludziach" Łukasza Czajki opisujący historię małżeństwa Jana i Antoniny Żabińskich, długoletnich opiekunów warszawskiego zoo. Zaplanowano też pokazy "Dnia czekolady" Jacka Bławuta i nominowanego do Europejskich Nagród Filmowych "Bożego Ciała" Jana Komasy, czyli opowieści o dwudziestoletnim Danielu (Bartosz Bielenia), który po wyjściu z zakładu poprawczego zostaje omyłkowo wzięty za księdza.

Organizatorzy zapraszają także na projekcje dwóch bloków krótkometrażowych - Studia Munka i Bloku filmów krótkometrażowych studentów Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego.

Festiwalowi towarzyszyć będą m.in. premiera animacji "Adolf Januszkiewicz", spotkanie literackie "Ze stron powieści - na ekrany filmowe", wykład "Portret artysty w kinematografii polskiej" oraz wystawa fotograficzna "Ikony polskiego kina".

Impreza potrwa do piątku 4 grudnia. Więcej informacji można uzyskać pod adresem: http://www.festiwalwisla.pl/kazachstan/2020/main.