Już w niedzielę startuje online 38. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza "Ale Kino!" W programie jest niemal 120 filmów dla dzieci i młodzieży - poinformował w czwartek na Twitterze Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF).

Jak wyjaśniono, współfinansowany przez PISF festiwal odbędzie się na platformie http://alekino.com.

"Niemal 120 filmów dla dzieci i młodzieży z 35 krajów z całego świata jest w programie Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza "Ale Kino!" 38. edycja poznańskiej imprezy odbędzie się na platformie alekino.com i potrwa od 29 listopada do 6 grudnia br." - czytamy na stronie PISF.

Przypomniano, że jest to "jeden z najstarszych w Europie festiwali filmowych, który od lat gromadzi młodych widzów i gości z całego świata". "W tym roku ze względu na obostrzenia epidemiczne organizatorzy zdecydowali o przeniesieniu wydarzenia do internetu. Dzięki specjalnie przygotowanemu playerowi możliwy będzie dostęp do wszystkich filmów z całej oferty festiwalowej" - napisano.

Reklama

W programie festiwalu znalazły się: konkursy filmów dla dzieci i młodzieży, Ale Kino! Najmłodszego Widza, sekcje "Ale Kino!" "Ale Historia", "Ale Kino! Z Piłką" czy "Panorama".

"W programie prym wiodą obrazy z Belgii i Holandii, ale widzowie będą mogli zobaczyć również filmy z takich krajów jak Nepal, Izrael, Korea Południowa czy Iran. Wśród wyselekcjonowanych produkcji znalazły się krótko- i pełnometrażowe fabuły i animacje, przeznaczone dla dzieci od czwartego roku życia (w ramach sekcji Ale Kino! Najmłodszego Widza), przez sześcio- i ośmio-latków, nastolatków od dwunastego roku życia aż po dorosłych" - czytamy w informacji o festiwalu.

Zwrócono uwagę, że "jednym z najważniejszych wydarzeń tegorocznej sekcji konkursowej będzie polska premiera filmu Czarny młyn Mariusza Paleja (dla widzów 11+)".

"Na festiwalu po raz pierwszy w naszym kraju pokazane zostaną też Siostry. Lato naszych supermocy Silje Salomonsen i Arild Oestin Ommundsen (widz 8+), austriacki film Oskar i Lilli (reż. Arash T. Riahi, dla widzów 13+), a także australijska +Szczęściara+ (reż. John Sheedy, dla widzów 10+). Dla nieco starszych widzów (16+) przeznaczona jest produkcja Randki z Amber Davida Freyne'a" - napisano na stronie PISF.

Wyjaśniono, że "niektóre filmy będą dostępne w wersji z tłumaczeniem na PJM (polski język migowy) oraz audiodeskrypcją".

"Jak co roku wśród najważniejszych nagród festiwalu znalazły się Platynowe i Piłkarskie Koziołki. W tym roku te pierwsze przyznane zostały firmie produkcyjnej BosBros z Amsterdamu (Burny Bosowi i Tamarze Bos), twórcom takich filmów jak Całego świata Romy, ZigZag Kid czy Konik Świętego Mikołaja. Od lat zmieniają nie tylko holenderskie, ale i europejskie kino dla dzieci i młodzieży" - czytamy w informacji o festiwalu.

Poinformowano, że Piłkarskie Koziołki powędrują do chilijskiej produkcji "Mój przyjaciel Alexis" w reżyserii Alejandro Fernandeza Almendrasa.

Zapowiedziano, że na festiwalu nie zabraknie spotkań z twórcami. "Organizatorzy zapraszają na kilkadziesiąt zarejestrowanych wcześniej wywiadów i rozmów z reżyserami, scenarzystami i aktorami pojawiającymi się w prezentowanych filmach" - wyjaśniono, dodając, że spotkania pojawią się na stronie: http://alekino.com.

Przypomniano, że bilety na wszystkie festiwalowe seanse zakupić można wyłącznie na stronie: www.alekino.com.

"Seanse filmowe oglądać można wyłącznie z terytorium Polski" - podkreślono.