statystyki

Rzeczpospolita pałująca. Gdy państwo używa przemocy, gniewem nie obali się rządu

autor: Andrzej Krajewski14.11.2020, 08:45
Rozpędzanie demonstracji studentów w Warszawie, 1931 r. fot. NAC.

Rozpędzanie demonstracji studentów w Warszawie, 1931 r. fot. NAC.źródło: Inne

Gdy nadciąga kryzys, to lud często bywa rozdrażniony. W II RP radzono sobie z tym przy użyciu ostrzeżeń, pałek i kul.

S pokój na ulicach miast to piękne czasy, które mogą szybko nie wrócić. Protesty po orzeczeniu TK i Marsz Niepodległości pokazały, że nuda nam nie grozi. Zaś w tym wszystkim musi odnaleźć się państwo oraz policja – a to wyzwanie trudne, zwłaszcza kiedy ostatnim argumentem pozostają tylko środki bezpośredniego przymusu.

Ale już sanacja udowodniła, że gdy państwo potrafi skutecznie używać przemocy, to gniew obywateli nie jest w stanie obalić rządu.

Mała beczka prochu

Przed południem 6 listopada 1923 r. w Krakowie zaczęły się gromadzić tłumy. Ludzie protestowali przeciwko bezrobociu, hiperinflacji, a przede wszystkim nieudolności rządu Chjeno-Piasta, czyli prawicowej koalicji utworzonej przez endeków oraz konserwatystów z ludowcami Wincentego Witosa. Przy okazji robotnicy wyrażali poparcie dla ogłoszonego przez PPS strajku generalnego.


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (9)

  • 007KAL(2020-11-14 13:35) Zgłoś naruszenie 1512

    Wbrew pozorom to, co działo się 11.11.2020 roku pokazuje, że: - w IIIRP po lewej i prawej stronie jest cała masa polityków, którzy za wszelką ceną (za wszelką cenę !) chcą zaistnieć, ale mają zbyt małe "zgrubienia na karku", aby zrobić coś mądrego..., - w IIIRP są policjanci, którzy nie różnią się mentalnością od ich poprzedników z PRL-u milicjantów z zomo i "wystarczy ich krótko nie trzymać", aby uaktywniły się w nich zapędy sadystyczne ich uczestniczenia w mordobiciach (uwaga pies z łańcucha gryzie, bo się boi !)..., - w IIIRP JNP (Jaśnie Nam Panujący) nie umieją robić nic dobrze i w normalnym tempie tylko muszą szczuć kłamać i walczyć... - Jeszcze chwilę i zacznę systematycznie oglądać wiadomości w Telewizji TRWAM, bo tam kłamie się tylko w obronie świętości purpuratów, a w pozostałych telewizjach dziennikarze wygłaszają ciągle swoje poglądy, a często nie umieją sklecić logicznego zdania.... -...

    Odpowiedz
  • dzwon ze spiżu(2020-11-14 17:00) Zgłoś naruszenie 1310

    Zadziwia mnie dlaczego powołania do służby koscielnej otrzymują pe dofile i inni de wi anci oraz pazerni na kasę i baby birbanci? Bóg tak chce? Czy może ta instytucja jest już tak zgniła , że i dziesięciu sprawiedliwych się nie znajdzie?

    Odpowiedz
  • Łukasz(2020-11-15 09:38) Zgłoś naruszenie 84

    Lud ryczy bezmyślnie. Lud na ulicy,który rzuca kamieniami,bo jest znudzony i sfrustrowany,to żadna argumentacja. Młode byczki szukajcie rozróby. Reszta to zwykli chuligani,bandyci. Policja jest zaś od tego,aby przywrócić ład i porządek.

    Odpowiedz
  • kosynier(2020-11-14 16:57) Zgłoś naruszenie 710

    007KAL agencie , coś mi się widzi , że Ty nie tylko Trwam oglądasz ale i nastawiasz uszy [czy tylko?] podszeptom biskupim [Gulbinowicz, Dziwisz, Głódż] Myślę - tak, czasami myślę - że Ty zanim skrytykujesz innych za ich wygłaszane poglądy sam zastanów się nad tematem, który chcesz ogłosić "światu" ! Zaś co do policjantów to ogromną naiwnością wieje z Twojej strony bracie, bo jak świat światem, to do takich formacji bierze się wieśniaków. Mają nie myśleć , maja mieć co zjeść, a nade wszystko zaszczepioną przez pokolenia znieczulicę na los innych. Oczywiście wyjątki są , bo i w tej mundurówce potrzebni są bystrzaki. Ale "krawężniki" to inny gatunek czlowieka

    Odpowiedz
  • abc(2020-11-15 16:45) Zgłoś naruszenie 75

    Polecam blog ,,Jak rozliczyć Kościół? Program deklerykalizacji Polski Jan Hartman 14.11.2020 r. - jak to przeczytacie, to zrozumiecie głupotę rządzących sług kościoła zwaną partia PiS. Jak byście mogli tak kraść i być zwolnieni od podatków, ceł, prowadzenia ksiąg finansowych, też byście zachowywali się jak oni i ich pomity z PiS. Czarna mafia zawsze miała bojówki dla swoich potrzeb ich specjalnością było bicie dzieci i kobiet.

    Odpowiedz
  • zakamuflowana opcja niemiecka(2020-11-15 13:10) Zgłoś naruszenie 45

    Ciemny elektoracie pis jesteś w konsystencji gogolowskiej wdowy po sierżancie która wybatożyła się sama. A kasy na rozdawnictwo już pi sio rom brakuje, co widac chociażby po przygotowywanej ustawie o konfiskatach. Ko muna pełną gębą. Mają nawet błyskającego pierwszym (sztucznym) uzębieniem swojego proroka.

    Odpowiedz
  • Naoczny(2020-11-14 20:29) Zgłoś naruszenie 23

    Stan wojenny do ostatnich świątecznych wydarzeń to pikuś. Bardziej to przypominało przewrót majowy 1926 roku.

    Odpowiedz
  • kaszub(2020-11-16 20:40) Zgłoś naruszenie 11

    dzwon ..co ci dzwoni w czerepie? ...nie wiesz jaka centrala LGBTQ+ wysyła powołania do służby kościelnej? Czy procedura jest taka sama jak przy powołaniu do wojska czy może jak na prezesa Amber gold. ? Kto decyduje o przyjęciu ..Miro ,Rychu ,Grzechu ?

    Odpowiedz
  • Nie o takie POLSKIE (2020-11-15 12:49) Zgłoś naruszenie 04

    Jak PiS ma poparcie w sondażach 36 % A PO nieco mniej to po co obalać cokolwiek !? Niech rozwala do reszty to co jest jeszcze do rozwalenia,po co mi taka polska.

    Odpowiedz