W związku z nowymi obostrzeniami sanitarnymi, które zamykają instytucje kultury dla publiczności, informujemy, że Koncert Jubileuszowy "75 lat ZAKR" zaplanowany na 11 listopada w Teatrze Rampa, zostaje przełożony na 20 grudnia - napisano na stronie ZAKR-u.

Związek Polskich Autorów i Kompozytorów (ZAKR) poinformował, że przełożony na 20 grudnia koncert odbędzie się "z udziałem publiczności lub w formie online".

"Związek Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR obchodzi jubileusz 75-lecia. Z tej okazji w Teatrze Rampa w Warszawie odbędzie się Koncert Jubileuszowy +75 lat ZAKR+" - poinformował w piątek na swojej stronie Związek Artystów Scen Polskich (ZASP).

Jak wyjaśniono, podczas koncertu, objętego patronatem przez ZASP, "przedstawione zostanie aktualne oblicze związku, działalność legendarnych twórców", oraz "wyjątkowy wkład członków ZAKR w rozwój polskiej piosenki".

"Koncert połączony będzie z wręczeniem odznaczeń państwowych i resortowych oraz z podsumowaniem plebiscytu na najlepszy utwór powstały w okresie działalności związku – +Złota Trójka Polskiej Piosenki+" - napisano na stronie ZASP-u. "Laureaci, autorzy i kompozytorzy, otrzymają okolicznościowe statuetki, a ich utwory zabrzmią podczas koncertu, w interpretacji młodych aktorów i piosenkarzy" - dodano.

Wystąpią, m.in.: Piotr Bakal, Danuta Błażejczyk, Robert Janowski, Karolina Gwóźdź, Stanisław Klawe, Marek Majewski, Jerzy Mamcarz, Bogdan Gajkowski, Kapitan Nemo, Aleksander Nowacki, Andrzej Ozga, Poznakowski Band, Kuba Sienkiewicz i Sławek Wierzcholski.

Koncert poprowadzą Jerzy Mamcarz i Sławek Wierzcholski.

Wykonawcom towarzyszyć będzie zespół pod kierownictwem Roberta Obcowskiego.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu "Muzyka", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

W 1945 r. w Łodzi powstaje Związek Autorów i Kompozytorów, w skrócie ZAiK. Ma dwie sekcje - kompozytorską i literacką. Statutowo zajmuje się twórczością rozrywkową.

"Wśród członków założycieli są, m.in.: Jerzy Arct – księgarz, kompozytor i wydawca, Jan Ernst – pseud. Eryan, muzyk i geograf, założyciel lwowskiego Chóru Eryana, Jan Brzechwa – poeta, bajkopisarz, prawnik, znany specjalista prawa autorskiego, Artur Maria Swinarski – poeta i dramaturg, Walery Jastrzębiec-Rudnicki – prawnik, aktor, późniejszy dyrektor generalny ZAiKS" - czytamy na stronie ZAKR-u.

Pierwszym prezesem został Tadeusz Sygietyński (1869-1955) - kompozytor, założyciel zespołu "Mazowsze".