Pięć koncertów, zaprezentowanych podczas internetowych transmisji, tworzy program rozpoczynającego się w środę 15. Festiwalu Goldbergowskiego. Patron imprezy - Johann Gottlieb Goldberg - był XVIII-wiecznym gdańskim klawesynistą i kompozytorem.

Koncerty odbędą się w miejscach działalności zaproszonych muzyków. "Dzięki temu festiwal po raz pierwszy stanie się wydarzeniem migrującym poprzez kilka krajów: Niemcy, Francję, Szwajcarię i Polskę. Ideą festiwalu jest promocja muzycznego dziedzictwa Gdańska i akcentowanie związku Goldberga z jego rodzinnym miastem" - poinformowała we wtorek Marta Formella z referatu prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Na inaugurację zabrzmią "Wariacje Goldbergowskie" Jana Sebastiana Bacha, w wykonaniu cenionego włoskiego klawesynisty Andrei Buccarelli. Występ artysty zarejestrowany zostanie w sali Scholi Cantorum Basiliensis – Hochschule für Alte Musik w Szwajcarii.

Podczas drugiego koncertu - w czwartek - zorganizowanego w Christuskirche w Berlinie, wystąpią zespoły Musica Fiata i La Capella Ducale pod dyrekcją Rolanda Wilsona. Muzycy wykonają m.in. oratoria gdańskiego kapelmistrza Kaspara Förstera.

W piątek zaprezentuje się francuskie trio Les Folies Françoises, które zagra muzykę nauczycieli Goldberga. Pierwszym z nich po wyjeździe z rodzinnego Gdańska był Wilhelm Friedemann Bach, a później jego ojciec Jan Sebastian. Koncert zostanie nagrany w Bibliotece Opactwa Royaumont.

Sobotni koncert transmitowany będzie z Gdańska. Klawesynista Marcin Świątkiewicz, wraz z towarzyszącym mu zespołem Arte dei Suonatori wykona koncert skomponowany przez patrona festiwalu. Wydarzenie odbędzie w Oblackim Centrum Edukacji i Kultury.

Tego samego dnia w Herbaciarni w klasztorze Ojców Oblatów odbędzie się spotkanie promujące publikacje poświęcone Goldbergowi, wydane przez Chopin University Press.

Podczas niedzielnego, finałowego koncertu pod kierunkiem Michaela Alexandra Willensa wystąpią soliści i orkiestra Kölner Akademie. Artyści wykonają m.in. utwory Johanna Balthasara Erbena, działającego w Gdańsku na stanowisku kapelmistrza w latach 1658-86. Koncert zarejestrowany zostanie w kościele ewangelickim w Ehrenfeld - dzielnicy Kolonii (Niemcy).

Po raz pierwszy festiwal odbył się w 2006 roku - z okazji 250. rocznicy śmierci klawesynisty i kompozytora, Johanna Gottlieba Goldberga.

Goldberg, urodzony w 1727 r. w Gdańsku, był jednym z najbardziej znanych uczniów Jana Sebastiana Bacha. Pobierał od niego nauki w Lipsku. Jego nazwisko przeszło do historii muzyki i jest znane melomanom dzięki "Wariacjom Goldbergowskim" Bacha. Muzyk zmarł na gruźlicę 13 kwietnia 1756 r. w Dreźnie.

Pomysłodawczynią i obecnym dyrektorem festiwalu jest dr hab. Alina Ratkowska, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu Klawesynowego w Bolonii w 2005 roku.

Wszystkich koncertów 15. Festiwalu Goldbergowskiego będzie można wysłuchać na stronie www.goldbergfestival.pl i miejskiego portalu www.gdansk.pl.