Festiwal EnergaCamerimage, który miał odbyć się w wersji stacjonarnej w Toruniu od 14 do 21 listopada, przeniesiony zostanie do sieci. Decyzję rządu o ograniczeniu działań kulturalnych z uwagi na rozwój epidemii dyrektor festiwalu Marek Żydowicz uznał uzasadnioną i konieczną.

W liście przekazanym mediom dyrektor festiwalu Marek Żydowicz pisze m.in., że "decyzja rządu o ograniczeniu działań kulturalnych z powodu rosnącej w kraju liczby zachorowań na COVID-19 jest nie tylko uzasadniona, ale wręcz konieczna".

Dodaje, że ta decyzja jest przyjmowana z bólem, ale i zrozumieniem, gdyż imprezy, podczas których spotyka się większa liczba widzów, mogą stać się przyczyną zwiększenia dynamiki rozprzestrzeniania zarazy.

"Apelujemy jednocześnie do wszystkich twórców kultury, by znaleźli siłę i przetrwali konieczne ograniczenia. Tylko tak możemy zapobiec cierpieniu i śmierci wielu ludzi" - napisał Żydowicz.

Przyznał, że organizatorzy festiwalu autorów zdjęć filmowych przygotowali wszystko, co niezbędne, aby to wydarzenie mogło odbyć się stacjonarnie.

"Mimo pandemii wielu wybitnych artystów już w ubiegłym miesiącu potwierdziło gotowość przyjazdu do Torunia na EnergaCAMERIMAGE. Oczekiwaliśmy na przybycie Philippe’a Rousselota, Viggo Mortensena, Johnny’ego Deppa, Juliana Sandsa i Vittoria Storaro. Zaprosiliśmy też Ridley'a Scotta, Davida Lyncha, Volkera Schlöndorffa, Romana Polańskiego, Jerzego Skolimowskiego, Carlosa Saurę, Toma Cruise'a, Kate Winslet, Keanu Reevesa, Woody'ego Allena, Agnieszkę Holland, Małgorzatę Szumowską, Lecha Majewskiego, RZA i wielu innych. Spodziewaliśmy się przyjazdu około tysiąca autorów zdjęć filmowych i studentów szkół filmowych z całego świata, wielu przedstawicieli firm produkujących sprzęt i technologie filmowe oraz miłośników X muzy" - poinformował dyrektor festiwalu.

Dodał jednak, że walka o ludzką godność, o prawo do tego, aby nie poddawać się warunkom, które dyktuje zaraza, musi w jego ocenie być racjonalna i bezpieczna. Dlatego wszyscy fani i uczestnicy festiwalu będą mogli przeżyć tegoroczną edycję online.

"Zapraszamy państwa w filmową podróż po stworzonym przez nas specjalnie dla tej edycji festiwalu środowisku ONLINE.CAMERIMAGE.PL. Tam można będzie obejrzeć filmy fabularne, dokumentalne, studenckie, piloty seriali, wideoklipy, uczestniczyć aktywnie w seminariach technologicznych i porozmawiać z naszymi gośćmi w ramach spotkań Q&A, zapowiedzianych już wcześniej na naszej stronie www, jako dostępnych dla wirtualnej akredytacji. Nadal spotkamy się w wygenerowanym w technologii 3D wnętrzu naszego Centrum Festiwalowego, odwiedzimy wirtualny market, gdzie nasi branżowi partnerzy zaprezentują najnowsze rozwiązania sprzętowe dla branży filmowej. Najnowocześniejsze moduły komunikacji wideo pozwolą nam porozmawiać z konstruktorami, handlowcami, czy użytkownikami. Przeżyjmy atmosferę EnergaCAMERIMAGE 2020 w bezpiecznym od pandemii środowisku ONLINE i tam wspólnie cieszmy się filmowymi pokazami i spotkaniami z największymi twórcami światowego kina" - wskazał Żydowicz.

Poprosił także wszystkich o chwilę cierpliwości, gdyż w obliczu zamknięcia od soboty instytucji kultury konieczna jest korekta programu online.