Od 7 listopada br. placówki kultury, m.in. kina i muzea, będą niedostępne dla publiczności.

W środę na konferencji prasowej premier i minister zdrowia przedstawili najnowszą strategię walki z koronawirusem.

Czasowe zamknięcie od 7do 29 listopada 2020 r. instytucji kultury, filharmonii, oper, operetek, teatrów, muzeów, kin, domów kultury, bibliotek, galerii sztuki oznacza, że nie będą mogły być w nich organizowane wydarzenia z udziałem publiczności. Nie wyklucza to natomiast prowadzenia – przy uwzględnieniu zasad reżimu sanitarnego, przede wszystkim dystansu społecznego oraz zasłaniania nosa i ust, a także izolacji osób, u których wystąpiło podejrzenie zakażenia - działalności związanej z prowadzeniem prób i przygotowaniem do organizacji wydarzeń artystycznych, pracy zdalnej i udostępniania zbiorów bądź spektakli online. Mogą być również organizowane wydarzenia online bez udziału publiczności.

Jak wskazuje na swojej stronie internetowej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w związku z zamknięciem dla publiczności instytucji kultury, wprowadzone zostaną mechanizmy wsparcia dla podmiotów działających w obszarze kultury, instytucji, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców oraz dla twórców i artystów wykonujących prace na podstawie umów cywilnoprawnych. Pomoc obejmie m.in. świadczenie postojowe oraz zwolnienie ze składek ZUS. O objęcie środowisk twórczych nową Tarczą Antykryzysową minister kultury zwrócił się do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii już w połowie października.

Od soboty zamknięcie placówek kultury: teatrów, kin, muzeów, galerii sztuk, domów kultury, ognisk muzycznych. Obostrzenia potrwają do 29 listopada.