Blisko 70 pozycji opublikowanych przez Muzeum Auschwitz można już przeczytać w formie e-booka. Placówka podała w poniedziałek, że wśród elektronicznych propozycji znalazły się wspomnienia świadków, opracowania popularnonaukowe i książki edukacyjne.

„Miejsce Pamięci nie może być nieme, gdyż byłoby to zwycięstwem Trzeciej Rzeszy. Naszym najpełniejszym głosem są słowa ofiar. Dziś nasze liczne publikacje, w wielu językach, proponujemy także w formie e-booków. Wierzę, że w ten sposób dotrzemy do wszystkich ludzi, dla których pamięć, nawet najtrudniejsza, jest najtrwalszym fundamentem powojennego świata” – uważa dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński.

Paweł Sawicki z biura prasowego placówki powiedział, że wśród cyfrowych publikacji są m.in. trzy książki wspomnieniowe, który autorami są ocaleni z Auschwitz Helena Dunicz-Niwińska, Halina Birenabaum i Bogdan Bartnikowski.

Dunicz-Niwińska była więziona w Auschwitz od 1943 r. Przeżyła dzięki umiejętności gry na skrzypcach. Grała w orkiestrze obozowej. Birenbaum Niemcy deportowali z getta warszawskiego poprzez Majdanek w 1943 r. Miała wówczas 14 lat. O dwa lata młodszy był od niej Bartnikowski, który do obozu został przywieziony po wybuchu Powstania Warszawskiego w sierpniu 1944 r.

„E-booki z tymi wspomnieniami są dostępne w kilku wersjach językowych: po polsku, angielsku, niemiecku, hiszpańsku i rosyjsku” – powiedziała cytowana w komunikacie kierownik wydawnictwa Muzeum Jadwiga Pinderska-Lech.

Sawicki podkreślił, że w formie cyfrowej dostępna jest też publikacja „Znajduję się w sercu piekła”. Zawiera ona zapiski Załmena Gradowskiego, członka Sonderkommanda, czyli specjalnej grupy więźniów, głównie Żydów, których Niemcy wykorzystywali do usuwania ciał zamordowanych w Auschwitz.

„Chcąc ocalić pamięć o najbliższych, zamordowanych w Auschwitz, i poinformować świat o Zagładzie, Załmen Gradowski, (...) sporządzał w obozie notatki. Teksty te są wstrząsającym, literackim zapisem tragedii. Ich język jest bardzo emocjonalny, w wielu miejscach – wręcz poetycki. Paradoksalnie, w piekle Auschwitz narodził się pisarz” – wskazała Pinderska-Lech.

Wśród e-booków są książki popularnonaukowe. Istotną pozycją jest „Auschwitz od A do Z. Ilustrowana historia obozu”, dostępna w wersji polskiej i angielskiej. „To zredagowane w sposób encyklopedyczny i bogato ilustrowane kompendium wiedzy na temat historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Wiedzę o obozie oparta na wynikach najnowszych badań zebrano w ponad 300 artykułach” – wyjaśniła szefowa wydawnictwa.

W formie e-booków ukazała się także seria edukacyjna „Głosy Pamięci”. Tworzy ją 13 tomów, z których każdy poświęcony jest jednemu zagadnieniu z historii niemieckiego obozu.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

Wydawnictwo Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau powstało w 1956 r. Wydało dotychczas kilkaset pozycji w różnych wersjach językowych.