"Jeszcze jest czas" w reżyserii Viggo Mortensena ze zdjęciami Marcela Zyskinda będzie filmem otwarcia 28. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCamerimage. Festiwal odbędzie się stacjonarnie i online od 14 do 21 listopada. - podał w piątek Polski Instytut Sztuki Filmowej.

"Jeszcze jest czas" w reżyserii Viggo Mortensena ze zdjęciami Marcela Zyskinda będzie filmem otwarcia 28. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCamerimage. Obaj twórcy spotkają się z polską publicznością.

Festiwal odbywać się będzie w formie stacjonarnej i online od 14 do 21 listopada. "Taka formuła daje możliwość obejrzenia filmów oraz udział w wydarzeniach towarzyszących zarówno w kinach festiwalowych, jak i za pośrednictwem platformy online" - podał PISF.

PISF poinformował, że po "Jeszcze jest czas" po raz pierwszy w Polsce zostanie pokazany w Konkursie Głównym 28. edycji EnergaCamerimage, a do kin trafi 20 listopada. W rolach głównych występują Viggo Mortensen, Lance Henriksen i Laura Linney. Za scenografię odpowiada Carol Spier, za montaż Ronald Sanders, a muzykę do niego skomponował sam Viggo Mortensen.

Reklama

Centrum Festiwalowe 28. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCamerimage będzie znajdowało się w CKK Jordanki. Pokazy filmowe, seminaria, spotkania z twórcami filmowymi oraz panele dyskusyjne odbywać się będą również w Kinie Centrum CSW, siedzibie Fundacji Tumult, a także w Cinema City Czerwona Droga.

Za pośrednictwem platformy online odbędą się seanse wybranych filmów, etiud, pilotów seriali i wideoklipów, ale także wirtualny spacer po Centrum Festiwalowym. Seminaria, konferencje prasowe, specjalistyczne panele dyskusyjne z twórcami będą również udostępniane w formule online.

Instytut poinformował także, że francuski autor zdjęć filmowych Philippe Rousselot otrzyma Nagrodę Camerimage za Całokształt Twórczości. Rousselot "kręcił europejskie filmy artystyczne i wysokobudżetowe hollywoodzkie spektakle. Pracował nad romantycznymi gotyckimi horrorami, efektownymi historiami fantasy, przejmującymi dramatami sądowymi oraz lekkimi komediami. Przenosił widzów do minionych epok i inspirował, by zastanawiać się nad alternatywnymi losami znanego nam świata".

Współpracował z takimi reżyserami jak Robert Redford, Tim Burton, Guy Ritchie, Stephen Frears, Patrice Chereau, Neil Jordan, Shane Black, Miloš Forman, David Yates, Denzel Washington i Jean-Jacques Annaud. Zdobył Oscara, BAFTA oraz trzy Cezary.