Tegoroczne wrocławskie festiwale filmowe – Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty oraz American Film Festiwal, które odbędą się w dniach 5-15 listopada, zostały przeniesione na platformę online.

W tym roku obie imprezy filmowe organizowane przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty zostały połączone z powodu epidemii.

W środę organizatorzy festiwalu poinformowali, że z powodu pogorszenia się sytuacji epidemiologicznej podjęto decyzję o przeniesieniu imprez na platformę wirtualną. Oznacza to, że w dniach 5-15 listopada będzie można obejrzeć online ponad 170 nowych filmów (w tym ponad 130 pełnometrażowych) z programu obu festiwali.

Jak podano, w salach kinowych odbędzie się tylko kilka „symbolicznych” pokazów, które zostaną zorganizowane zgodnie z wytycznymi GIS.

Reklama

Twórcy festiwali podkreślili, że wspomniana platforma video jest przygotowywana od kilku miesięcy. Szacują ponadto, że wrocławski festiwal będzie w tym roku jednym z największych wirtualnych festiwali filmowych na świecie, prezentujących najnowsze kino fabularne.

„Nie chcemy zapominać o naszych widzach, do których pragniemy dotrzeć z naszym programem. To odpowiedzialność zarówno wobec nich, jak również wobec twórców, którzy trafili na tak pechowy moment powoduje, że przenosimy dużą część festiwali do Internetu” - napisano w komunikacie.

Organizatorzy podkreślili, że cześć filmów, która w tym roku będzie prezentowana online, zostanie pokazana także w salach kinowych podczas przyszłorocznej edycji festiwali.

Widzowie, którzy kupili karnety lub akredytacje będą mogli obejrzeć w sieci 50 filmów z programu festiwali. Karnety można też zwrócić lub przełożyć na następny rok.