W Kordegardzie - Galerii Narodowego Centrum Kultury (NCK) w Warszawie od czwartku czynna będzie ekspozycja prac Elżbiety Baneckiej pt. "KATA/KAMI". Obok grafik na wystawie prezentowane będą wykonane z papieru instalacje i asamblaże, zainspirowane medytacyjną kulturą Japonii.

"Tytuł monograficznej wystawy prof. Elżbiety Baneckiej w wolnym tłumaczeniu z japońskiego to Forma/Papier. Artystka od wielu lat inspirująca się sztuką Japonii tworzy subtelne prace graficzne nawiązujące do ogrodów suchego krajobrazu. Z bibuły japońskiej formuje struktury kimon – asamblaże zamknięte w tekturowych pudełeczkach i instalacje" - czytamy na stronie NCK.

Obok grafik Banecka pokaże w Kordegardzie wykonane z papieru instalacje i asamblaże, zainspirowane medytacyjną kulturą Japonii.

"Wystawa +KATA/KAMI+ to prezentacja niezwykle interesującej twórczości profesor Elżbiety Baneckiej, znakomitej malarki i graficzki. Świat jej grafiki jest terenem eksperymentów artystycznych, gdzie spotykają się minimalizm formy i maestria warsztatu. Jest również światem harmonii i refleksji. Artystka skłania nas do zatrzymania, kontemplacji, wsłuchania się w dźwięk grabionego żwiru ogrodu zen" - napisał dyrektor NCK prof. Rafał Wiśniewski.

"Profesor Elżbieta Banecka ujmuje idee w syntetyczne, a jednocześnie wyrafinowane wypowiedzi plastyczne. Posługuje się skrótem myślowym. Jej dzieła wyróżnia prostota, precyzja myślenia, swobodny rysunek. Artystka nie waha się stawiać pytań o sens egzystencji, o duchową kondycję człowieka" - dodał.

Wiśniewski ocenił, że wystawa prac Baneckiej w Kordegardzie to "wizualna uczta, a zarazem zaproszenie do dyskusji o roli i znaczeniu grafiki w zmieniającym się krajobrazie współczesnego świata".

"Artystka zabiera nas w podróż do Japonii. To podróż medytacyjna. Każdy krok prowadzi do wyciszenia rozumującego intelektu, zwanego na Wschodzie +umysłem małpy+, i kieruje w stronę przemiany, równowagi, spokoju, wewnętrznego wyzwolenia" - napisała na stronie NCK kuratorka wystawy Katarzyna Haber. "Podróż Elżbiety Baneckiej to zatrzymanie się nad każdym szczegółem świata widzianego, skupienie uwagi na najdrobniejszym, najbanalniejszym przedmiocie – fragmencie bibuły, tkaniny, pudełku, linii zagrabionego żwiru" - wyjaśniła.

Elżbieta Banecka jest malarką i graficzką. Dyplom z wyróżnieniem obroniła w pracowni prof. Jana Tarasina, aneks z grafiki uzyskała u prof. Haliny Chrostowskiej i Rafała Strenta.

Prowadzi Pracownię Rysunku i Koloru na Wydziale Scenografii warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest laureatką ponad 60 prestiżowych nagród i wyróżnień w polskich i międzynarodowych konkursach; autorką kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i uczestniczką ponad 200 ekspozycji zbiorowych.

"Profesor Banecka łączy różne techniki: drzeworyt, linoryt i techniki własne, miesza farby, tworząc unikatowe odbitki. Jej fascynacja japońską kulturą sięga 1991 r. kiedy artystka jeszcze jako studentka otrzymała Brązowy Medal na Triennale Grafiki w Osace" - czytamy na stronie NCK.

Wystawa "KATA/KAMI" będzie czynna w Kordegardzie - Galerii Narodowego Centrum Kultury do 29 listopada br. Jej organizatorami są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i NCK, a partnerem Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie.