14. Festiwal Pięciu Smaków odbędzie się w całości online. Rozpocznie się 25 listopada i potrwa do 6 grudnia. Aktualny program festiwalu i wydarzeń mu towarzyszących zostanie ogłoszony 29 października.

"14. Festiwal Pięciu Smaków odbywa się w roku, który przyniósł ze sobą wiele wyzwań. Chcemy na nie odpowiedzieć odpowiedzialnie i zadbać równocześnie o najwyższą jakość naszych propozycji oraz bezpieczeństwo widzów i wszystkich osób zaangażowanych w festiwalowe działania" - napisali w przesłanej PAP informacji organizatorzy imprezy.

Jak wyjaśnili, z uwagi na sytuacje epidemiologiczną podjęli decyzję o tym, że "festiwal obędzie się wyłącznie w Internecie, a czas jego trwania wydłuży się o kilka dni".

14. festiwal odbędzie się online w dniach 25 listopada - 6 grudnia.

Reklama

"Tegoroczną edycję od początku planowaliśmy dwutorowo - z myślą o widzach przed domowymi i kinowymi ekranami. Decydując się już dziś na wybór tylko jednej z tych ścieżek, będziemy w stanie całą energię zespołu organizacyjnego skierować na działania online: to gwarancja, że festiwal w wersji cyfrowej dostarczy wam równie wiele wrażeń, wiedzy, emocji i przeżyć, jakie mogłaby nieść jego kinowa odsłona"- czytamy w informacji.

"Marzymy o tym, że dzięki Internetowi będziemy mogli poszerzać festiwalową rodzinę i dotrzeć do widzów, którzy z różnych względów nie mogli wcześniej pojawić się w Warszawie. Zaprezentujemy nasz program także tam, gdzie ekran kinowy jest poza zasięgiem. Chcemy rozmawiać o Azji i odkrywać jej niezwykłe kinematografie z publicznością w całej Polsce" - napisali organizatorzy.

Zapowiedziano, że "nowatorska sekcja VR, której szczegóły ujawnimy już wkrótce, pozwoli widzom naprawdę głęboko zanurzyć się w odległej rzeczywistości, na skalę, która niedawno jeszcze wydawała się fantazyjnym science-fiction".

Obok filmów organizatorzy festiwalu przygotowują cykl spotkań z twórcami i wirtualnych dyskusji. W Internecie dostępne będą też "pełne intrygujących detali produkcyjnych i kulturowych wprowadzenia do filmów, które pozwolą wzbogacić domowe seanse o dodatkową porcję wiedzy i kontekstowych ciekawostek".

"Pięciosmakowe filmy zaprezentujemy na naszej własnej platformie VOD, przygotowywanej specjalnie z myślą o festiwalu i jego potrzebach" - napisali organizatorzy.

Przypomnieli, że Azjatycka Noc Grozy, "wydarzenie zapowiadające festiwal, odbędzie się zgodnie z planem w kinie Muranów, w reżimie sanitarnym zgodnym z aktualnymi obostrzeniami", a co najmniej "dwa z filmów prezentowanych w jej ramach znajdą się także w programie Pięciu Smaków online".

Pełen program festiwalu i wydarzeń towarzyszących ogłoszony zostanie 29 października br.

Organizatorem imprezy jest Fundacja Sztuki Arteria, a jej partnerami Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Asian Film Awards Academy.

Więcej informacji na stronie: www.piecsmakow.pl.