30 filmów dokumentalnych powalczy od wtorku o nagrody 24. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych OFF Cinema w Poznaniu. Odbywające się w sali kinowej i on-line wydarzenie potrwa do niedzieli.

Festiwal, ze względu na trwającą pandemię, przybierze formę hybrydową – wszystkie filmy z konkursu głównego będzie można obejrzeć zarówno w salach kinowych Centrum Kultury Zamek, jak i online za pośrednictwem platformy streamingowej.

O statuetkę Złotego Zamku i 8 tys. zł w dwóch kategoriach konkursowych: krótkiego i długiego metrażu powalczy 30 filmów wybranych spośród ponad 450 zgłoszeń.

"Pomimo obecnych ograniczeń, w zamkowych salach będzie można, jak co roku, oglądać wyjątkowe filmy dokumentalne ze świata: z Austrii, Białorusi, Chin, Francji, Hiszpanii, Izraela, Luksemburga, Niemiec, Rosji, Szwecji, USA, Włoch i oczywiście Polski. Jurorzy naszych konkursów będą obradowali, łącząc się wirtualnie na sesjach między Izraelem, Chile, Wielką Brytanią i Polską. Zobaczymy ich i posłuchamy, gdy już nagrodzą najlepsze filmy Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Zamkami" - powiedział dyrektor festiwalu Mikołaj Jazdon.

"Selekcjonuję konkurs od kilku lat i muszę przyznać, że tak wysokiego poziomu zgłoszeń nie widziałem od dawna. Byliśmy też zapewne jednym z pierwszych festiwali, na którym dokumentaliści twórczo odpowiedzieli na rzeczywistość i zgłosili filmy o temacie pandemii – inne festiwale przeprowadzały swoje wybory wcześniej. Jednak to nie koronawirus przeważał w tematyce, a relacje rodzinne w każdej konfiguracji i przede wszystkim starość jako zapomniany aspekt życia każdego z nas" - powiedział selekcjoner i kierownik produkcji festiwalu Piotr Szczyszyk.

Jak dodał, o skutkach koronawirusa opowie film "Co zrobimy z całą tą przyszłością?" Macieja Janickiego, w którym młode małżeństwo z Olsztyna próbuje poradzić sobie w dobie pandemii z prowadzeniem kawiarni i wychowaniem dzieci.

"Pokażemy też film przekraczający granice gatunku, zrobiony w całości w świecie wojennej gry komputerowej. Jest też zaangażowany społecznie, amerykański dokument o kobietach-kapłanach +Kobieta ksiądz+ czy brutalnych, chińskich przesłuchaniach +Nie zadawaj pytań+. Zakwalifikowaliśmy też doskonałe filmy polskie, w tym m.in. laureata Studenckiego Oscara +Family2+ Yifan Sun, +Zobaczyć Niepodległość+ Piotra Jasińskiego portretujący Marsze Niepodległości czy +Long time no see+ Roberta Romanowskiego – to wzruszająca, polsko-szwedzka historia rodziny, którą podzieliła emigracja z Polski” - powiedział Szczyszyk.

Widzowie online również będą mogli wziąć udział w głosowaniu publiczności. Przed każdym filmem twórcy – tym razem z ekranu – przywitają widzów.

Poza 12 blokami konkursowymi widzowie będą mogli obejrzeć najnowsze produkcje kina dokumentalnego w sekcjach „Sezon” i „Filmy o filmach”. Nie zabraknie przedpremier i pokazów specjalnych.

W ramach pokazów przedpremierowych zaprezentowane zostaną obrazy: "Helmut Newton. Piękno i bestia", którego reżyserem jest Gero von Boehm, oraz "Nowy Orlean: miasto muzyki", dokument o stolicy światowego jazzu w reżyserii Michaela Murphy'ego. Widzowie obejrzą też nagrodzone przed rokiem filmy krótkometrażowe oraz wybrane produkcje ze Studia Munka.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Off Cinema organizowany jest przez Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.