Archiwum Akt Nowych przypomina o poszukiwaniach chłopca z manifestacji z 1 maja 1989 r. we Wrocławiu, podczas której ZOMO zaatakowało protestujących. Chłopca skandującego hasło "Niepodległość!" nagrała Alicja Grzymalska - autorka filmu dokumentalnego "Okruchy Wolności".

"Szukamy dalej chłopca z dramatycznej manifestacji z 1989 r., w której ZOMO zaatakowało manifestujących" - przypomniał na Twitterze dyrektor Archiwum Akt Nowych Mariusz Olczak, zamieszczając nagranie chłopca z filmu Grzymalskiej, gdy wielokrotnie wznosi hasło "Niepodległość! Niepodległość!".

"Okruchy Wolności" to debiut filmowy Alicji Grzymalskiej - dokumentalistki działalności Solidarności Walczącej, Pomarańczowej Alternatywy oraz Ruchu Wolność i Pokój, absolwentki historii Uniwersytetu Wrocławskiego. W drugiej połowie lat 80. XX w., biorąc udział w licznych manifestacjach z kamerą i aparatem fotograficznym, dokumentowała wydarzenia, protesty i działalność całego ruchu i poszczególnych działaczy.

W niedawnej rozmowie z PAP Grzymalska opowiadała, że nagrywała ten materiał 1 maja 1989 r. podczas manifestacji Solidarności Walczącej we Wrocławiu. W filmie znalazło się również m.in. jedyne zachowane nagranie z ujawnienia się lidera Solidarności Walczącej Kornela Morawieckiego latem 1990 r.

"Pokazuje on przełom 1989 r. Było już po obradach Okrągłego Stołu i Solidarność Walcząca, która nie zgadzała się z jego postanowieniami, zorganizowała manifestację przeciwko, ponieważ jej przywódcy z Kornelem Morawieckim na czele uważali, że Okrągły Stół to była zdrada narodowa, wręcz targowica" – mówiła, przypominając też, że "Okruchy Wolności" to film poświęcony pamięci Kornela Morawieckiego i przygotowany na pierwszą, niedawną rocznicę jego śmierci.

"Przesłaniem filmu jest fraza +zło dobrem zwyciężaj+ i +dopóki walczysz jesteś zwycięzcą+. To było takie credo życiowe Kornela Morawieckiego. Postać Kornela jest kluczowa dla filmu, ponieważ obraz traktuje nie tylko o samej manifestacji, ale przybliża skomplikowaną historię 1989 r. i tego przełomu, kiedy doszło do podpisania porozumień Okrągłego Stołu, do porozumień w Magdalence. Z drugiej strony pokazana jest Solidarność Walcząca i sam Kornel, który absolutnie się z tym nie zgadzał, potępiał ten układ magdalenkowy i okrągłostołowy. I to jest główna teza filmu, pokazanie tragicznego porozumienia pomiędzy Solidarnością a komunistami, które Kornel Morawiecki i działacze Solidarności Walczącej uważali za zdradę ideałów" – mówiła PAP Grzymalska.

W rozmowie z Polskim Radiem 24 Grzymalska zwróciła uwagę, że poszukiwany chłopiec nie znalazł się na manifestacji przypadkowo. "Bardzo się wyróżniał w tym tłumie (...). Chciał pokazać się w tej kamerze. Nazwałam go wtedy takim małym bohaterem tego 1989 roku. Po pokazaniu tego materiału rozpoczęła się akcja poszukiwania chłopca" - opowiadała dokumentalistka i dodała, że jeśli uda się odnaleźć mężczyznę, będzie chciała zrobić kolejny dokument - tym razem z nim w roli głównej. Wyjaśniła też, że chciałaby, żeby opowiedział o wydarzeniach z 1989 roku z perspektywy uczestniczącego w nich dziecka.