Adamczyk ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWST (dziś Akademia Teatralna) w Warszawie (1982), następnie (1987) na Wydziale Reżyserii. W latach 2002-2005 był dziekanem Wydziału Reżyserii AT, od 1 X 2005 – prodziekanem.
W swoim dorobku reżyserskim posiada kilkadziesiąt spektakli – w teatrach dramatycznych, w teatrach muzycznych i w Teatrze Telewizji. Pracował dotąd jako reżyser - m.in. w Operze Krakowskiej, Operze Nova w Bydgoszczy, w Teatrze Polskim we Wrocławiu, w Teatrze Powszechnym w Łodzi, warszawskich - Teatrze Syrena i Teatrze Współczesnym.
Dwukrotnie odbierał "Złotą Maskę" – za najlepszą reżyserię sezonu ("Zemsta nietoperza" Johanna Straussa w Teatrze Muzycznym w Łodzi, 1994) i za reżyserię opery komicznej ("Boccaccio" Franza von Suppe w Teatrze Muzycznym w Gliwicach, 1998). W 1993 otrzymał Nagrodę im. Korzeniewskiego, przyznawaną przez Ministra Kultury i Sztuki za wybitne osiągnięcia w dziedzinie reżyserii, a w 2019 został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Jest również reżyserem popularnych seriali tv: m.in. "Tata, a Marcin powiedział", "Rodziców nie ma w domu", "Rodzina zastępcza", "Miodowe lata", "Dziupla Cezara", "Halo Hans", "Dziewczyny ze Lwowa", "Siła wyższa" oraz wielokrotnie nagradzanego "Ranczo".
Z Teatrem Ateneum współpracował wielokrotnie. W latach 2004-08 był etatowym reżyserem za dyrekcji Gustawa Holoubka. Przygotował na deskach tej sceny następujące przedstawienia: "Matka noc Kurt" K. Vonneguta (1993), "Libertyn” E.E. Schmitta (2000), "Dwoje na huśtawce" W. Gibson (2001), "Kolacja dla głupca" (2001) F. Vebera, "Frederick czyli bulwar zbrodni" E. E. Schmitt (2003), "Demony" J. Whitinga (2004).
Od poniedziałku pełni obowiązki dyrektora artystycznego Teatru Ateneum.
W sobotę odbyło się uroczyste otwarcie nowej sceny Teatru Ateneum pn. "Scena 20". Działalność nowej sceny zainaugurował spektakl "Kwartet" Ronalda Harwooda w reż. Wojciecha Adamczyka.