W Muzeum Warszawskiej Pragi od czwartku czynna jest wystawa "Warszawiacy – fotografie Mikołaja Grynberga / Varsovians – photographs by Mikołaj Grynberg", na której prezentowane są dwa cykle prac "Czas pokaże" i "Zawodowcy" fotografa i pisarza związanego z Warszawą.

"Zbiór 27 fotografii Mikołaja Grynberga, jednego z wybitniejszych współczesnych fotografów związanych z Warszawą, trafił właśnie do zbiorów Muzeum Warszawy. Z tej okazji w Muzeum Warszawskiej Pragi od 24 września zaprasza na cykle +Czas pokaże+ i +Zawodowcy+" - poinformowała PAP Julia Borowska z Muzeum Warszawy (MW).

Prezentowane cykle powstały w latach 2003 i 2004-07. "Czas pokaże" ukazuje młodych ludzi u progu dorosłości. "Grynberg pozwala przemówić portretowanym osobom – umieszcza fragmenty ich wypowiedzi pod kompozycją. Dzięki temu możemy poznać plany i marzenia bohaterów" - napisano w opisie ekspozycji.

W cyklu "Zawodowcy" fotograf pokazał praskich rzemieślników i kupców w ich miejscach pracy. "To dokumentacja konkretnych wyborów, które mogą być spełnieniem pragnień, ale i życiowym kompromisem. O unikatowości tych fotografii świadczy fakt, że wiele utrwalonych przez Grynberga praskich zakładów już nie istnieje" - czytamy w przesłanej informacji.

Organizatorzy wystawy wyjaśnili, że "wpisuje się ona w szerszy nurt poświęcony społecznej historii miasta, którą bada i eksploruje Muzeum Warszawy w wielu swoich projektach".

"Pokaz fotografii Grynberga pozwoli przyjrzeć się warszawiakom początku XXI w. i zastanowić nad tym, co w perspektywie kilkunastu lat zmieniło się w mieszkańcach stolicy" – napisała jedna z kuratorek wystawy Ewa Nowak-Mitura.

Mikołaj Grynberg (ur. 1966) jest fotografem, pisarzem, reporterem, z wykształcenia psychologiem. Za zbiór opowiadań "Rejwach" był nominowany do Nagrody Literackiej "Nike". Tworzy zamknięte tematycznie cykle ("Auschwitz – co ja tu robię?"), głównie portretowe ("Dużo kobiet, a konkretnie 18").

Jak podkreślono na stronie MW, "Grynberg chętnie eksperymentuje z formą, ale głównym jego dążeniem jest przyjrzenie się emocjom". Jest też wierny tradycyjnej estetyce i analogowym technikom fotograficznym.

Kolekcja jego fotografii została zakupiona przez MW dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Narodowa kolekcja sztuki współczesnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2020".

Kuratorami wystawy są Ewa Nowak-Mitura i Anna Topolska.

Ekspozycja "Warszawiacy – fotografie Mikołaja Grynberga / Varsovians – photographs by Mikołaj Grynberg" czynna będzie od 24 września do 6 grudnia br. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.