Przewodniczący kapituły nagrody Jerzy Jarzębski przyznał, że książka Sadurskiej ujęła jurorów swoją kunsztownością. "Niezwykłością +Mapy+ jest to, że jest ona zarówno powieścią, jak i zbiorem opowiadań. Jeśli czytać ją jako zbiór opowiadań, to są to krótkie fabuły, opowiadane niezależne od siebie. Ale jeśli czytać je jako powieść, to widać, że +Mapa+ się składa, że opowieści odbijają się wzajemnie, że odbijają się bohaterowie, a także przedmioty" – stwierdził przewodniczący kapituły. Zaznaczył, że "Mapa" ma skomplikowaną strukturę i dla miłośników literatury na pewno będzie czymś fascynującym do odczytania i rozszyfrowania.

Zdaniem członka jury Nagrody Józefa Olejniczaka "Mapa" jest nie tylko dziełem dojrzałym stylistycznie. "To niemodne słowo, ale - muszę to podkreślić - to książka mądra i zawierająca bardzo mądrą przestrogę" – zaznaczył Olejniczak.

Piąta edycja nagrody była rekordowa pod względem liczby zgłoszonych książek. Było ich 106.

W czerwcu jury nominowało pięć autorek: Joannę Gierak-Onoszko za książkę "27 śmierci Toby’ego Obeda" (wyd. Dowody na Istnienie), Dorotę Kotas za "Pustostany" (wyd. Niebieska Studnia), Barbarę Sadurską za "Mapę" (wyd. Nisza), Natalkę Suszczyńską za "Dropie" (wyd. Ha!art) i Urszulę Zajączkowską za "Patyki, badyle" (wyd. Marginesy). Wszystkie wyróżnione nominacjami książki to pierwsze prozatorskie publikacje ich autorek.

Nagroda przyznawana jest za pierwszą lub drugą książkę napisaną prozą artystyczną, w języku polskim. Laureat otrzymuje 40 tys. złotych.

Nagrodę w 2015 roku ustanowił radomski samorząd, po raz pierwszy została wręczona we wrześniu 2016 r. Kapituła wskazała wówczas dwoje laureatów - Weronikę Murek i Macieja Hena. W drugiej edycji Nagrodę Gombrowicza dostała Anna Cieplak za powieść "Ma być czysto", w trzeciej Marcin Wicha za "Rzeczy, których nie wyrzuciłem", zaś w czwartej Olga Hund za "Psy ras drobnych". Dotychczas do nagrody zgłoszono 401 książek.

Organizatorami są Prezydent Miasta Radomia oraz Muzeum Witolda Gombrowicza, a patronką wdowa po Gombrowiczu, Rita Gombrowicz.

Wręczeniu nagrody towarzyszy festiwal Opętani Literaturą.

Jak poinformował sekretarz kapituły i kurator Muzeum Witolda Gombrowicza Tomasz Tyczyński, w tym roku - ze względu na pandemię - festiwal odbędzie się w listopadzie. Potrwa od 13 do 22 listopada i będzie miał skromniejszy program niż zwykle. Organizatorzy planują m.in. spotkania z nominowanymi i dyskusję kapituły podsumowującą pięciolecie nagrody.