Ta wystawa będzie należała do największych polskich ekspozycji - przechodzących do historii, ważnych, stanowiących przekrój polskiej kultury - ocenił otwartą w czwartek w Muzeum Narodowym w Warszawie wystawę "Polska. Siła obrazu" minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

"To jest bardzo ważny dzień dla polskiej kultury, dzień szczęśliwy. Ta piękna wystawa (…) zainaugurowana we Francji - stworzona wspólnym wysiłkiem polskich i francuskich kuratorów - zawitała do Warszawy" - powiedział wicepremier. "To jest wystawa o sile obrazu (…), czyli to jest wystawa o tym, czym jest kultura, czym jest obraz, czym jest poezja, literatura dla wspólnoty politycznej, dla wspólnoty kulturowej. Jak jest ważna, może najważniejsza w ogóle" - wyjaśnił.

Prof. Gliński zwrócił uwagę, że w perspektywie obchodów stulecia odzyskania niepodległości, "ta wystawa nam mówi, że bez kultury nie byłoby odzyskania tej niepodległości po 123 latach". "Pokazuje wszystkie wymiary tej kultury, wszystkie tajemnice tej kultury, wszystkie znaki i symbole tej kultury poprzez polskie malarstwo, poprzez wspaniały wybór tych rzeczy, które do każdego Polaka przemawiają bardzo silnie i chyba jednoznacznie" - powiedział.

"To jest wystawa, która oczywiście mówi o tym, że polskie malarstwo zwłaszcza XIX-wieczne powstawało nieprzypadkowo. Grottger, Gierymski, Matejko - to są dzieła, to są twórcy, którzy byli bardzo silnie związani bezpośrednio z tymi wszystkimi zmaganiami historycznymi naszej wspólnoty narodowej" - podkreślił. "Ale to malarstwo także pokazuje wiele innych wymiarów polskiej kultury, polskiej wspólnoty, polskich losów" - dodał Gliński.

Przypomniał, że ta wystawa odniosła sukces w Musee du Louvre-Lens (filii paryskiego Luwru w Lens). "Teraz możemy z dumą zaprezentować ją także w Polsce" - podkreślił.

"Mnie się wydaje, że ta wystawa będzie należała do tych największych polskich ekspozycji, które przechodzą do historii. To jest w jakiejś mierze porównywalne (…) do tych największych, przekrojowych, ważnych wystaw, które są ważne dlatego, że są przekrojem polskiej kultury, reprezentują polską kulturę, ale także pokazują pewien znak czasu" - ocenił wicepremier.

Uczestniczący w wernisażu doradca prezydenta RP prof. Andrzej Waśko podkreślił że prezydent Andrzej Duda objął wystawę "Polska. Siła obrazu" patronatem narodowym. "W szczególnym czasie narodowych obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości RP, w hołdzie najwybitniejszym artystom narodowym, dzięki twórczości których w czasach zaborczej niewoli sztuka malarska była dla nas, Polaków przestrzenią swobody, umacniała jedność rodaków ponad granicami imperiów i podtrzymywała nadzieję na odrodzenie wolnej ojczyzny - z głębokim przekonaniem, że prezentowane arcydzieła zachowają ponadczasową wartość i moc wyrazu, a talent i kunszt mistrzów przemawiają siłą i świeżością również do wrażliwych, współczesnych odbiorców - z uznaniem dla Muzeum Narodowego w Warszawie i z wdzięcznością dla wszystkich współtwórców ekspozycji, życząc publiczności wspaniałych przeżyć, organizatorom wielu kolejnych sukcesów, wszystkim zaś inspiracji czerpanych z dziedzictwa kultury polskiej" - napisał Andrzej Duda.

"Ta wystawa jest przykładem doskonałej współpracy muzeów, nie tylko muzeów polskich, ale w tym wymiarze międzynarodowym także. Ona pokazuje, jak tworzy się współczesne, nowoczesne wystawy. Nie da się tego robić bez współpracy z innymi muzeami" - podkreślił p.o. dyrektora MNW prof. Łukasz Gaweł.

Przypomniał, że nieprzypadkowo ekspozycje otwiera obraz Jana Matejki "Reytan. Upadek Polski". "To są obrazy, które my mamy w krwioobiegu - ich się nie da wydrzeć z naszej duszy" - powiedział Gaweł.

Podczas uroczystego otwarcia ekspozycji w MNW wicepremier Piotr Gliński wręczył odznakę honorową Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zasłużony dla Kultury Polskiej" dyrektor Musee du Louvre-Lens Marie Lavandier, w którym w 2019 r. prezentowana była wystawa "Polska. Siła obrazu". Odznaczył również zasłużonych pracowników MNW. Srebrne Medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" otrzymali: Justyna Guze, Iwona Danielewicz-Włodarczyk, Małgorzata Kochanowska i Ryszard Bobrowy.

Wystawa "Polska. Siła obrazu" to warszawska odsłona ekspozycji "Pologne 1840–1918. Peindre l’âme d’une nation" (Polska 1840–1918. Zobrazować ducha narodu), prezentowanej do stycznia 2020 w filii Luwru w Lens. Wystawa we Francji stanowiła partnerski projekt MNW, Muzeum Louvre-Lens oraz Instytutu Adama Mickiewicza.

Wydarzenie to uświetniło jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, a także stulecie podpisania polsko-francuskiego porozumienia w sprawie migracji.

Na wystawie warszawskiej obok dzieł z kolekcji MNW prezentowane są arcydzieła malarstwa polskiego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Zamku Królewskiego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Fundacji Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu oraz z prywatnej kolekcji państwa Sylwii i Tomasza Gardeckich.

Ekspozycja zorganizowana została przez MNW we współpracy z Musee du Louvre-Lens, Muzeum Narodowym w Poznaniu i Instytutem Adama Mickiewicza.

Patronat narodowy objęli Prezydent RP Andrzej Duda, Ambasador Francji w Polsce Frederic Billet, Instytut Francuski w Polsce. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ekspozycja "Polska. Siła obrazu" będzie dostępna dla publiczności od 18 września do 20 grudnia 2020 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie.