Bohaterem 9. Imienin Jana Kochanowskiego, interdyscyplinarnego pikniku organizowanego przez Bibliotekę Narodową, który odbędzie się 29 sierpnia w Ogrodzie Krasińskich, będzie pisarz, publicysta i skandalista, ikona polskiego świata artystycznego lat 50. XX w. Leopold Tyrmand.

Literacki piknik Biblioteki Narodowej (BN) został zorganizowany po raz pierwszy w 2012 r. Od tego czasu odbyło się już osiem edycji wydarzenia, a obchodzenie imienin Jana z Czarnolasu stało się swojego rodzaju tradycją - przypomniano w środę na Twitterze Instytut Książki (IK).

Bohaterem tegorocznej edycji wydarzenia będzie pisarz, publicysta, miłośnik jazzu, ikona polskiego świata artystycznego lat 50. XX w., bezkompromisowy obserwator ówczesnej rzeczywistości - Leopold Tyrmand.

Na Imieninach Jana Kochanowskiego zabrzmi jazz, pojawią się autorzy najpoczytniejszych polskich powieści kryminalnych, a zaproszeni artyści, varsavianiści i biografowie Tyrmanda przybliżą atmosferę powojennej Warszawy. Paweł Brodowski i Wojciech Karolak opowiedzą o barwnych początkach polskiego ruchu jazzowego, dr Agata Hącia i Jan Emil Młynarski będą dyskutować o warszawskiej gwarze, a Matthew Tyrmand powie o wspomnieniach związanych z ojcem - czytamy w zapowiedzi imprezy.

Na stronie IK poinformowano , że jak co roku w literackim pikniku BN weźmie udział ponad sześćdziesiąt najciekawszych polskich wydawnictw, z książkami w imieninowych cenach. Nie zabraknie również stałych punktów programu, m.in. meczu poetyckiego, czyli aktorskich pojedynków na interpretacje wierszy oraz Pieśni świętojańskiej o Sobótce, w tym roku przygotowanej przez Kuba Więcek Trio we współpracy z Pauliną Przybysz.

Podczas Imienin Jana Kochanowskiego po raz kolejny wystąpi Teatr Improwizowany Klancyk, tym razem z autorską interpretacją "Złego" Tyrmanda. Program dla dzieci zainauguruje warszawski Teatr Lalka przedpremierowym pokazem spektaklu "Tymoteusz Rymcimci" Jana Wilkowskiego w reż. Jarosława Antoniuka.

Imieniny Jana Kochanowskiego odbędą się, jak zwykle, w Ogrodzie Krasińskich – a zamknięta przestrzeń jednego z najpiękniejszych parków Warszawy umożliwi monitorowanie liczby uczestników wydarzenia. Miejsca dla publiczności zostaną przygotowane z zachowaniem wymaganych odległości, a na terenie Ogrodu będą dostępne środki dezynfekujące - czytamy w zapowiedzi pikniku.

Więcej informacji o imieninach Jana Kochanowskiego na stronie: www.bn.org.pl/projekty/imieniny-jana-kochanowskiego.