Dziesięć książek dla najmłodszych czytelników, które ukazały się w ub.r., ubiega się o Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, która zostanie wręczona w październiku po raz 27. - podali w piątek organizatorzy z biblioteki miejskiej w Oświęcimiu.

„Rozstrzygnięcie tegorocznej edycji nagrody, która przebiega pod hasłem Świat Koziołka, nastąpi 9 października podczas gali w oświęcimskiej bibliotece zwanej Galerią Książki. Laureat otrzyma m.in. statuetkę przedstawiającą stworzoną przez Kornela Makuszyńskiego postać Koziołka Matołka. Jeszcze we wrześniu ruszy głosowanie w plebiscycie czytelników” – powiedziała wicedyrektor Galerii Książki Mariola Talewicz.

Zdaniem wiceszefowej placówki, nagroda na stałe wpisała się już w krajobraz polskich wyróżnień poświęconych książkom dla młodego czytelnika. „O jej wyjątkowości świadczą dwa fakty. Po pierwsze jest jedną z niewielu nagród, która tak długo utrzymuje się na polskim rynku książki dziecięcej, bo już prawie trzy dekady. Po drugie jest to wyjątkowe wyróżnienie skierowane tylko do książek polskich, tylko książek wydanych po raz pierwszy oraz tylko książek literackich” – powiedziała.

Dziesiątkę finalistów wyłoniło spośród 97 zgłoszonych tytułów jury pod przewodnictwem prof. Alicji Ungeheuer-Gołąb z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Są to w porządku alfabetycznym: „Awaria” Joanny Wachowiak, „Czy Wróżka Zębuszka istnieje?” Marty H. Milewskej, „Dokta. Opowieść o Wandzie Błeńskiej” Elizy Piotrowskiej, „Huczy jak w ulu” Magdaleny Kiełbowicz, „Miedziany listek” Emilii Kiereś, „Pracownia Aurory” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, „Puk, puk! Zastałem króla?” Marcina Przewoźniaka, „Szczygły” Beaty Ostrowickiej, „W cudzych ogrodach” Krystyny Chołoniewskiej, a także „Wojny podwórkowe”, której autorami są Maria i Mateusz Zmyślony.

Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego ustanowiły w 1994 r. Fundacja "Książka dla Dziecka" oraz kwartalnik "Guliwer". Od 2004 r. przyznaje ją oświęcimska biblioteka miejska.

Celem konkursu jest ułatwienie rodzicom i opiekunom dzieci w wieku od 7 do 12 lat odnalezienie się w świecie literatury, wskazanie książek, które nie tylko ukazują kolorowy świat wyobraźni, ale też pozwalają poznać prawdy życiowe i uczą rozwiązywania trudnych problemów. Szczególnie cenne są książki powstające w konwencji pisarstwa, którą stosował Kornel Makuszyński. Jego utwory bawiły, rozśmieszały, ale obecny w nich był morał.

W ub.r. główna nagroda przypadła książce Antoniny Kasprzak „Wiłka smocza dziewczynka”, która ukazała się nakładem wydawnictwa BIS. Wówczas jury otrzymało ich do oceny ponad 80 książek.

Oświęcimska biblioteka miejska zwana "Galerią Książki" od 2011 r. to jedna z najnowocześniejszych placówek w Polsce.