W warszawskiej Kordegardzie - galerii Narodowego Centrum Kultury (NCK) - w czwartek o godz. 18 otwarta zostanie ekspozycja "Balladyna w teatrze". Wystawa, która jest wydarzeniem towarzyszącym tegorocznej, ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, czynna będzie do 13 września br.

"Nowa wystawa pt. Balladyna w teatrze, którą można oglądać w Kordegardzie Galerii Narodowego Centrum Kultury od 20 sierpnia do 13 września br., prezentuje znane inscenizacje sceniczne dramatu Juliusza Słowackiego od stycznia 1868 r., gdy po raz pierwszy został on odegrany w Krakowie, po współczesność" - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa NCK Joanna Bancerowska.

"Przypominamy kilkanaście najważniejszych, najgłośniejszych przedstawień Balladyny w historii. Pokazujemy afisze, programy, fotografie, projekty scenograficzne, a nawet kostium i rekwizyty z realizacji, które poruszyły swoich współczesnych" - wyjaśnił dyrektor NCK prof. Rafał Wiśniewski, dodając, iż ekspozycja, przygotowana we współpracy z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego i Muzeum Teatralnym Teatru Wielkiego, "poprzedza dziewiątą odsłonę Narodowego Czytania, w którego organizacji NCK od kilku lat wspiera Kancelarię Prezydenta RP".

"Balladyna w teatrze udowadnia, iż wielki dramat Juliusza Słowackiego, podejmujący odwieczny temat walki dobra ze złem, pokazujący ludzkie namiętności, od początku inspirował wybitnych twórców teatralnych i nadal jest doskonałym materiałem do stworzenia wyrazistych autorskich kreacji i interpretacji dla aktorów i reżyserów" - podkreślił Wiśniewski.

Reklama

"Ekspozycja ukazuje jak romantyczna tragedia, która nie doczekała się prapremiery za życia autora, była wystawiana - w różnych konwencjach scenicznych - przez wybitnych reżyserów i scenografów, w tym Ferdynanda Ruszczyca czy Tadeusza Kantora, w okresach dominacji na scenach realizmu, symbolizmu, konstruktywizmu, socrealizmu czy wreszcie postmodernizmu" - czytamy w informacji o wystawie.

Jak dodano, kurator wystawy zwrócił uwagę "na różne koncepcje reżyserskie, kostiumograficzne i kreacje aktorskie postaci bohaterów, przede wszystkim tytułowej Balladyny". Krwawą królową grywały największe aktorki swoich czasów jak Antonina Hoffmann i Stanisława Wysocka.

Poinformowano, że dzięki uprzejmości Muzeum Literatury w Kordegardzie można będzie również podziwiać obraz olejny z 1900 r. pt. "Balladyna" namalowany przez wybitnego warszawskiego malarza i historyka sztuki Wojciecha Gersona.

Pozostałe eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Teatralnego i Archiwum Artystycznego Teatru Wielkiego–Opery Narodowej, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Instytutu Teatralnego w Warszawie, Instytutu Sztuki PAN oraz Teatru Powszechnego im. Zygmunta Huebnera w Warszawie.

Na ekspozycji w Kordegardzie zaprezentowane zostaną także fotografie ze zbiorów Instytutu Sztuki PAN prezentujące, m.in.: afisz pierwszego przedstawienia "Balladyny" w Krakowie (11 stycznia 1868 r.) z Antoniną Hoffmann w roli tytułowej i Bolesławem Ładnowskim jako Kirkorem, Stanisławę Wysocką w roli Balladyny (Kraków 1902 r. i Warszawa 1914 r.), scenę z wystawienia "Balladyny" w Kijowie (z 1917 r.), "Balladynę" w interpretacji Ireny Eichlerówny (z 1938 r.), oraz unikalne zdjęcia z inscenizacji "Balladyny" autorstwa Tadeusza Kantora w Krakowie.

Jak wyjaśniono, na potrzeby wystawy pozyskane zostały kadry wybitnych teatralnych fotografów: Edwarda Hartwiga, Zbigniewa Łagockiego, Roberta Jaworskiego i Renarda Leonarda Dudleya ze zbiorów Artystycznego Archiwum Teatru Narodowego oraz Instytutu Teatralnego, Teatru Narodowego i Teatru Powszechnego w Warszawie.

Kuratorem wystawy jest teatrolog Rafał Węgrzyniak z warszawskiego Instytutu Teatralnego. Oprowadzanie kuratorskie zaplanowano 5 września o godz. 16.

Ekspozycja "Balladyna w teatrze", która jest wydarzeniem towarzyszącym tegorocznej ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania (5 września), czynna będzie do 13 września br.

Więcej informacji o wystawie na stronie: www.nck.pl.