Ciało na wojnie. Recenzja ksiażki "Do boju" Mary Roach

autor: Piotr Kofta24.07.2020, 06:00; Aktualizacja: 24.07.2020, 13:55
Ciało człowieka stanowi prawdopodobnie największe wyzwanie dla wszelkiej technologii militarnej – czy to bojowej, czy to medycznej. O ile pierwsze, stereotypowe skojarzenie ciała z wojną kieruje naszą uwagę ku przemyślnym technikom zabijania bądź unieszkodliwiania, o tyle Roach skupia się przeważnie na odwrotnej stronie medalu: na stosowanych przez armie metodach chronienia, ratowania i „naprawiania” własnych ludzi. Oczywiście w „Do boju” mowa o różnych formacjach US Army, ale obserwacje Roach są uniwersalne – każda nowoczesna armia dba nade wszystko o minimalizowanie strat.

Ciało człowieka stanowi prawdopodobnie największe wyzwanie dla wszelkiej technologii militarnej – czy to bojowej, czy to medycznej. O ile pierwsze, stereotypowe skojarzenie ciała z wojną kieruje naszą uwagę ku przemyślnym technikom zabijania bądź unieszkodliwiania, o tyle Roach skupia się przeważnie na odwrotnej stronie medalu: na stosowanych przez armie metodach chronienia, ratowania i „naprawiania” własnych ludzi. Oczywiście w „Do boju” mowa o różnych formacjach US Army, ale obserwacje Roach są uniwersalne – każda nowoczesna armia dba nade wszystko o minimalizowanie strat.źródło: ShutterStock

Współczesny żołnierz nie jest już mięsem armatnim, a kosztowną inwestycją.

J a ko zatwardziały pacyfista przypatruję się wojnie z fascynacją. Nie ma w tym paradoksu – wojna jest groźna, okrutna i niemoralna, ale jest też ciekawa, nie tylko dla historyków i patriotów rekonstruktorów. Wojnom przyglądają się z uwagą specjaliści od teorii gier, szukając pułapek, możliwych stanów równowagi i metod rozwiązywania złożonych konfliktów bez użycia przemocy. Przygląda im się innowacyjny biznes: współczesne technologie przygotowywane dla armii staną się kiedyś technologiami cywilnymi. Przyglądają im się specjaliści od internetowego bezpieczeństwa – dzisiejsze wojny toczą się w dużej mierze w sieci, z dala od pól wielkich bitew. Przygląda im się również Mary Roach.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie