statystyki

Bezos ze ściągniętymi majtkami. Recenzja książki Heike Geissler "Praca sezonowa. Miesiąc w Amazonie"

autor: Rafał Woś10.07.2020, 07:45; Aktualizacja: 10.07.2020, 08:46
Książka Geissler to Bezos bez retuszu

Książka Geissler to Bezos bez retuszuźródło: ShutterStock

Rzecz dzieje się w 2010 r. Kobieta po trzydziestce, by związać koniec z końcem, zatrudnia się do pracy sezonowej. Robota jest ciężka oraz frustrująca. Parę lat później pisze rodzaj listu do siebie, w którym wspomina doświadczenie. Kobieta jest pisarką i mieszka w Niemczech Wschodnich. Opisywaną firmą jest Amazon, którego założyciel Jeff Bezos stał się najbogatszym człowiekiem świata (jego majątek szacuje się na 166 mld dol.).

Gdy w 2014 r. Geissler wydała książkę, Amazon zaczął właśnie powoli wchodzić do Polski. Jego pierwsze centra dystrybucyjne powstały w specjalnych strefach ekonomicznych pod Wrocławiem i Poznaniem. Dziś jest ich więcej, bo doszły wielkie hale pod Łodzią, Szczecinem oraz na Śląsku. Szacuje się, że dla giganta pracuje w Polsce od 16 tys. do 30 tys. osób.

Nie ulega wątpliwości, że ta rozbudowa miała cel – było nim osłabienie pozycji pracowników niemieckiego oddziału Amazona. Logistyka to inna branża niż przemysł. Wysyłkowy gigant nie może sobie pozwolić na pełną relokację do miejsc, gdzie siła robocza jest nieporównywanie tańsza. W końcu większość kupujących jest tu – w Europie Zachodniej – a zamawiane towary trzeba im szybko dostarczyć. Stąd wybór padł na nasz kraj – jest tańszy, położony w centrum Europy i połączony coraz lepszą siecią dróg z niemieckim rynkiem matką.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (2)

  • Autor (2020-07-11 21:50) Zgłoś naruszenie 12

    Bardzo mnie ciekawi ta książka :) a prawda jest taka że Amazon na Wrocławiu odwala najcięższa pracę za Niemcy bo Niemiec nie będzie ciągać palety z ciężki towarem czy biegać z wózkiem i skanerem . Gotowe paczki jadą na Niemcy i potem do odbiorców . A faraon michę cieszy z zysków kosztem Polaczków

    Odpowiedz
  • Koos(2020-07-13 07:57) Zgłoś naruszenie 10

    Nieprawda w Niemczech pracujemy ciężko w magazynach. Większość nas to emigranci i każdy typie bo boi się stracić pracę.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie