TR Warszawa ogłosił strategię działań artystycznych online na lata 2020-2023, których celem jest szukanie nowych form kontaktu z publicznością oraz sposobów działalności teatralnej. Program TR Online będzie czwartą linią programową tego teatru, obok trzech uzupełniających się linii: międzynarodowej, nowych talentów i l działań terenowych.

W komunikacie TR Warszawa o strategii działań online czytamy, że:

"Wprowadzony w marcu 2020 roku stan epidemii i zasady kwarantanny, których konsekwencją było zamknięcie teatrów, wywołały potrzebę znalezienia i uruchomienia nowych form kontaktu z publicznością oraz sposobów działalności teatralnej.

Strategia TR Online odpowiada na potrzebę stworzenia nie używanych dotąd wirtualnych przestrzeni dla sztuk performatywnych, nie tylko na czas kryzysu. Jej głównym celem jest zbudowanie warunków do długofalowego rozwoju, produkcji i odbioru wartościowych artystycznie wydarzeń performatywnych w internecie. Strategia ta ma doprowadzić do zbudowania sceny online nieograniczonej miejscem i czasem, umożliwić dotarcie do szerokiego grona zróżnicowanych odbiorców i odbiorczyń – zarówno obecnej publiczności TR Warszawa, jak i osób, które nie miały dotąd możliwości uczestnictwa w programie teatru.

Reklama

Mamy świadomość, że działania online nie zastąpią żywego spotkania w teatrze. Mogą jednak uzupełnić i wzmocnić program realizowany dziś na scenach TR Warszawa, a najbliższej przyszłości w nowym budynku TR Warszawa na Placu Defilad (przyszłym Placu Centralnym)."

Działania w ramach programu TR Online mają otwierać przestrzeń dla kreowania oryginalnych form artystycznych, łączących sztuki performatywne z mediami cyfrowymi.

Cele strategii TR Online realizowane są w pięciu obszarach: programu artystycznego, rozwoju publiczności, rozpoznawalności, pozycji międzynarodowej oraz rozwoju instytucji.

Od początku sezonu 2020/2021 teatr będzie realizował streamingi spektakli z repertuaru i nowych produkcji oraz program wydarzeń towarzyszących prezentacjom spektakli TR Warszawa w internecie (m. in. spotkania, warsztaty, wykłady, webinaria, a także comiesięczne rozmowy online z ważnymi postaciami europejskiego i światowego życia teatralnego). We wrześniu 2020 roku ruszy nowa strona internetowa wraz z płatną platformą prezentacji nagrań spektakli w systemie “pay-per-view”.

W każdym sezonie TR Warszawa planuje realizację co najmniej jednej produkcji przeznaczonej specjalnie do publikacji w internecie.

Niektóre projekty specjalne programu TR Online planowane na sezon 2020-2021 to:

  • “R.I.P. Kore”;
  • internetowy prequel spektaklu “Stream” w reż. Katarzyny Minkowskiej;
  • “Maria Klassenberg. Choreografie domowe”;
  • streaming premiery “Burzy” w reż. Grzegorza Jarzyny; planowana premiera: 30 października 2020 r.;
  • “Pastrami” - muzyczno-performatywny projekt na podstawie internetowych past Malcolma XD z muzyką Jacka Sotomskiego w reż. Agaty Baumgart;
  • “Stróżu mój” - zapis wideo (na bazie materiałów archiwalnych) akcji odbywającej się w przestrzeni TR Warszawa/Marszałkowska 8 w reż. Dominiki Bierna.