statystyki

Niewolnictwo, kolonizacja? Afrykę zawsze można przeprosić i... robić to samo nawet w XXI wieku

autor: Andrzej Krajewski03.07.2020, 07:40; Aktualizacja: 03.07.2020, 10:14
Trwający właśnie światowy wyścig po surowce, źródła energii i żywność sprawia, iż krok po kroku Afrykę kolonizują Chiny. Działania Państwa Środka sprawiają, iż inne mocarstwa nie będą się temu przyglądały bezczynnie, zaś słabiutkie państwa afrykańskie niespecjalnie mogą temu zapobiec.

Trwający właśnie światowy wyścig po surowce, źródła energii i żywność sprawia, iż krok po kroku Afrykę kolonizują Chiny. Działania Państwa Środka sprawiają, iż inne mocarstwa nie będą się temu przyglądały bezczynnie, zaś słabiutkie państwa afrykańskie niespecjalnie mogą temu zapobiec.źródło: ShutterStock

Przez ostatnie tysiąc lat rewolucje ekonomiczne i światopoglądowe w Europie oraz Ameryce fundowały mieszkańcom Afryki kolejne katastrofy

"C hciałbym wyrazić najgłębszy żal z powodu ran zadanych w przeszłości. Ran, które znów są zbyt boleśnie odczuwane” – napisał król Filip I Koburg w liście do prezydenta Demokratycznej Republiki Konga Féliksa Tshisekediego. Belgijski monarcha z okazji 60. rocznicy niepodległości fetowanej właśnie przez to afrykańskie państwo przeprosił jego obywateli za zbrodnie popełnione przez kolonizatorów. Wprawdzie nie wymienił z imienia brata swojego pradziadka, króla Leopolda II, jednego z prekursorów nowoczesnego ludobójstwa, lecz każdy się domyślił, iż o niego głównie chodziło.

Magazyn DGP z 3 lipca 2020

Magazyn DGP z 3 lipca 2020

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Tym sposobem zasiadający na belgijskim tronie monarcha dołączył do ruchu Black Lives Matter. W pierwszej fazie nowy trend objawia się niszczeniem pomników, zwłaszcza tych kojarzących się z krzywdą ludzi o innym kolorze skóry niż biały. Poczynając od postumentów Krzysztofa Kolumba, a kończąc na Winstonie Churchillu.

Kolejnym krokiem powinna być próba naprawiania krzywd wyrządzonych Afryce. I w tym momencie jej mieszkańcy już powinni wpadać w panikę.

Niewolniczy biznes


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie