Stołeczne Stowarzyszenie Sztuka Nowa pokaże spektakl "Krym” w reż. Very Popowej i Gosi Trajkowskiej w swojej nowej siedzibie - w Szkole przy ul. Emilii Plater 31. Spektakle zostaną pokazane w pierwszy lipcowy weekend – 4 i 5 lipca.

"Błyskotliwa, zabawna i osobista historia przywieziona prosto z Krymu - to opowieść dwóch kobiet, Polki i Ukrainki, które śledzą stereotypy odnoszące się do ich narodowości, bezkompromisowo obnażając uprzedzenia towarzyszące sąsiadującym krajom. Cięte riposty przeplatają się z wypełnionymi nostalgią krajobrazami przyjaznego turystom i wolnego jeszcze Krymu" - napisano w zapowiedzi spektaklu przesłanej PAP.

Przedstawienie otrzymało szereg nagród na festiwalach, m.in. Grand Prix OFF KONTRAPUNKT w 2019 r. za "stworzenie spójnego języka teatralnego i świadome użycie środków aktorskich, za dbałość o detal, poczucie humoru, dystans, subtelność i osobistą wypowiedź, która poszerza perspektywę spojrzenia na sytuację społeczno-polityczną między Warszawą, Kijowem, Symferopolem a Moskwą", Grand Prix XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Niezależnych "OFTEN" w Ostrowie Wielkopolskim w 2018 r. za "bezkompromisową osobistą wypowiedź i próby poszukiwania nowego języka teatru" i Grand Prix TopOffFestival 2019.

"Dwie aktorki - Vera Popowa i Gosia Trajkowska - przeniosły medialny i polityczny obraz Krymu na płaszczyznę artystyczną. W ich spektaklu wydarzenia polityczne, w które uwikłana jest jedna z bohaterek, są jedynie punktem wyjścia do zmierzenia się z próbą odnalezienia odpowiedzi na pytanie, czy istnieją środki do pełnego uzewnętrznienia tak trudnych do zdefiniowania uczuć, jakimi są tęsknota czy nostalgia" - czytamy w zapowiedzi przedstawienia.

Za koncepcję, reżyserię i wykonanie odpowiadają Vera Popowa i Gosia Trajkowska. Muzykę skomponowała Zoi Michailova. Scenografię zaprojektował Piotr Szczygielski. Za wideo i wizualizacje odpowiadają Kuba Matuszczak i Adrien Cognac.

Premiera spektaklu odbyła się 30 listopada 2017 r. w Teatrze Ósmego Dnia w Poznaniu.

Przedstawienie powstało w ramach konkursu "OFF Premiery/Prezentacje 2017" i kontynuacji programu "Debiuty TF Centrum Lubelska 30/32". Jest współfinansowany przez m.st. Warszawa w ramach przedsięwzięcia "Repertuar Sztuki Nowej 2020".

Spektakl zostanie pokazany – 4 i 5 lipca o godz. 19 w Szkole przy ul. Emilii Plater 31.

Warszawskie Stowarzyszenie Sztuka Nowa to kolektyw artystyczny poruszający się w obszarach performansu, tańca i działań społecznych.