Trwa Malta Festival Poznań „w czasie zarazy”. To jeden z pierwszych festiwali w kraju, który po kwarantannie wyszedł z sieci i proponuje publiczności spotkania na żywo ze sztuką. Tegoroczna edycja jest rozciągnięta w czasie, krocząca, objazdowa, rozrzucona po mieście. W programie mobilny teatr, spotkania, muzyka, interwencje artystyczne i taniec.

Festiwal rozpoczął się 24 czerwca i potrwa do jesieni. W minionym tygodniu publiczność uczestniczyła w plenerowym spektaklu Krystyny Jandy Shirley Valentine na mobilnej scenie, w pierwszej debacie w ramach Forum z Przemysławem Czaplińskim i Cezarym Michalskim oraz trzydniowej performatywnej podróży Generatora Malta po poznańskich ciekach Dzikie Strumienie. Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, które odbędą się między 7 a 11 lipca.

Poznaj drugi krok Malty [PROGRAM]

WTOREK 7 lipca

 • godz. 14:00-19:00, Double Trouble, Aleksandra Bożek-Muszyńska i Marcin Bożek / improwizacje ruchowo-muzyczne

ŚRODA 8 lipca

 • godz. 10:00, Jeziora Wielkopolski, czyli prywatne włóczęgi w dzikie, Daria Mielcarzewicz / premiera wirtualnej mapy
 • godz. 17:00-18:30, Inteligentne miasta, goście: Edwin Bendyk, Piotr Juskowiak, Jola Starzak, prowadzenie: Michał Nogaś / spotkanie
 • godz. 17:00-20:00, Gęsia skórka, Małgorzata Myślińska, Paweł Kubiak / warsztaty ruchowe nad Jeziorem Strzeszyńskim

CZWARTEK 9 lipca

 • godz. 19:00-20:30, Turnus mija, a ja niczyja. Operetka sanatoryjna, reż. Cezary Tomaszewski, Teatr Słowackiego w Krakowie / teatr plenerowy
 • godz. 17:00-20:00, Gęsia skórka, Małgorzata Myślińska, Paweł Kubiak / warsztaty ruchowe nad Jeziorem Strzeszyńskim

PIĄTEK 10 lipca

 • godz. 9:00, Woda jest tobą: podcast, Ola Juchacz, odcinek 1 Znikające ekosystemy

SOBOTA 11 lipca

 • godz. 11:00-19:00, Jeziorna włóczęga w dzikie, Daria Mielcarzewicz / wycieczka rowerowa
Turnus mija, a ja niczyja. Operetka sanatoryjna
reż. Cezary Tomaszewski, Teatr Słowackiego w Krakowie / teatr plenerowy
9 lipca, godz. 19:00-20:30

Mobilna scena festiwalu Malta wjeżdża 9 lipca na Osiedle Bolesława Chrobrego, zagrają na niej aktorzy Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie. Zapraszamy na spektakl pozornie kabaretowy i rozrywkowy Turnus mija, a ja niczyja. Operetkę sanatoryjną w reż. Cezarego Tomaszewskiego. Usłyszymy muzyczne hity z różnych epok, będzie melancholijnie i śmiesznie, absurdalnie i zabawnie. Na mobilny teatr obowiązują bezpłatne wejściówki.

Do Sanatorium Uzdrowiskowego i Pijalni Wód im. prof. dra Józefa Dietla przybywa grupa specjalnych gości. Siostra Wanda oprowadza ich po ośrodku i prezentuje najbardziej popularne zabiegi. Zwiedzający zastanawiają się, w co warto zainwestować: w turystykę zdrowotną, doznania sensoryczne czy może w wody lecznicze? W sanatorium kultywowane są tradycje muzyczne uzdrowiska. W ten sposób klasyczne, znane z anegdot scenki z życia sanatorium przeplatane są śpiewanymi przez kuracjuszy hitami z różnych epok. Usłyszymy m.in. fragmenty Pasji Mateuszowej Bacha i Libiamo ne'lieti calici, czyli brindisi z Traviaty Verdiego, Cold song z Króla Arthura Purcella, a także Przetańczyć całą noc z My fair lady Loeve, Arię ze śmiechem z La Perichola Offenbacha, Usta milczą dusza śpiewa z Wesołej wdówki Lehara czy Brunetki blondynki Kiepury.

Spektakl Turnus mija, a ja niczyja. Operetka sanatoryjna odbędzie się 9 lipca w godz. 19:00-20:30 na polanie naprzeciw bloku Osiedle Bolesława Chrobrego 9. Bezpłatne wejściówki dostępne w Centrum Informacji Kulturalnej: 3.07 od godz. 17:00 oraz 4.07 od godz. 10:00 (więcej o wejściówkach). Wydarzenia będzie można posłuchać na żywo na falach Radia Afera oraz oglądać z okien i balkonów pobliskich bloków.

Double Trouble, Aleksandra Bożek-Muszyńska i Marcin Bożek / improwizacje ruchowo-muzyczne
7 lipca, godz. 14:00-19:00

Improwizacje ruchowo-muzyczne na ulicach oraz teatralne w Fundacji Malta – zapraszamy na nowy cykl wydarzeń. W najbliższych tygodniach publiczność będzie mogła uczestniczyć w serii maltańskich improwizacji. Aleksandra Bożek-Muszyńska i Marcin Bożek wystąpią 7 lipca w Parku Mickiewicza, na Śródce i w Parku Starego Koryta Warty z improwizacją ruchowo-muzyczną Double Trouble.

Na Śródce i w parkach w centrum miasta będziemy patrzeć, jak improwizatorzy na naszych oczach – z tego, co ich otacza – konstruują nową rzeczywistość, zakrzywiają znaczenia, żonglują pojęciami, potykają się i te potknięcia wykorzystują, zamieniają na inspiracje. 7 lipca odbędzie się pierwsze wydarzenie z serii maltańskich improwizacji. Double Trouble, czyli „podwójne kłopoty”, to duet muzyczno-ruchowy tworzony przez rodzeństwo: basistę i kompozytora Marcina Bożka oraz tancerkę, performerkę i choreografkę Aleksandrę Bożek-Muszyńską.

W Poznaniu będzie można ich zobaczyć w trzech lokalizacjach:

 • godz. 14:00 – Park Adama Mickiewicza
 • godz. 16:00 – Park Stare Koryto Warty (plac zabaw obok Pawilonu)
 • godz. 19:00 – Środka pod muralem

Wszystko, co się stanie w ramach maltańskich improwizacji, będzie niepowtarzalne, premierowe i wszyscy widzowie będą mogli poczuć się wyjątkowo.

Inteligentne miasta, goście: Edwin Bendyk, Piotr Juskowiak, Jola Starzak, prowadzenie: Michał Nogaś / spotkanie
8 lipca, godz. 17:00-18:30

Czym są „inteligentne miasta”? Odpowiedzą Jola Starzak, Piotr Juskowiak i Edwin Bendyk na Forum w Fundacji Malta

O przyszłości miast rozmawiać będą architektka Jola Starzak, publicysta Edwin Bendyk i kulturoznawca Piotr Juskowiak podczas drugiego spotkania Forum w Fundacji Malta. Zapraszamy 8 lipca – na widownię oraz do oglądania transmisji na żywo. Spotkanie poprowadzi dziennikarz Michał Nogaś.

Pandemia, susza, przeludnienie – to wyzwania, którym muszą sprostać współczesne metropolie. Już teraz antropolodzy miejscy, socjologowie, urbaniści zastanawiają się nad tym, jak sprawić, by coraz liczniejszym mieszkańcom miast żyło się wygodnie, a firmy informatyczne oferują rozwiązania, które w przyszłości mają pomagać miastom w radzeniu sobie z nowymi wyzwaniami. Czym są „inteligentne miasta”? Czy na zmiany klimatyczne, epidemie i rosnącą liczbę mieszkańców miast można się przygotować?

Rozmowa Inteligentne miasta odbędzie się 8 lipca w godz. 17:00-18:30 w siedzibie Fundacji Malta (ul. Ratajczaka 44). Bezpłatne wejściówki dostępne w Centrum Informacji Kulturalnej 3.07 od godz. 17:00 oraz 4.07 od godz. 10:00 (więcej o wejściówkach). Debatę będzie można oglądać na żywo w mediach społecznościowych festiwalu Malta (Facebook lub YouTube).

Zobaczyć siebie i świat przez wodę – premiery w programie Generatora Malta

W społeczno-artystycznym programie festiwalu – Generatorze Malta – przyglądamy się społecznym kontekstom wody, poznańskim akwenom i ciekom. W programie drugiego kroku premiera wirtualnej mapy kilkudziesięciu wielkopolskich jezior Darii Mielcarzewicz połączona z wycieczką rowerową, warsztaty ruchowe z Gęsiej skórki Małgorzaty Myślińskiej nad Jeziorem Strzeszyńskim oraz premiera podcastu Woda jest tobą.

Daria Mielcarzewicz przygotowuje wirtualną mapę kilkudziesięciu wielkopolskich jezior, którą zaczęła tworzyć w 2019 roku na brystolu. 8 lipca odbędzie się premiera internetowej wersji pod adresem www.jeziorawielkopolski.pl. Mapa będzie niepodobna do innych map – bez nadmiaru kolorów, dróg, trakcji kolejowych, usług noclegowo-gastronomicznych. Na stronie znajdą się fragmenty dzienniczka wypraw, opisy czy odnośniki do profesjonalnych map jezior. Premierze strony będzie towarzyszyć rowerowa wycieczka krajoznawcza jej śladami 11 lipca. Podróż rozpocznie się na Śródce, a zakończy w Biskupicach Prawych po drodze mijając Swarzędz, Dolinę Cybiny, Uzarzewo. Na wycieczkę obowiązują bezpłatne zapisy (mateusz.nowacki@malta-festival.pl), szczegóły wycieczki tutaj.

Nad jezioro zaprasza również Małgorzata Myślińska, autorka projektu Gęsia skórka, który rozpocznie się warsztatami ruchowymi nad Jeziorem Strzeszyńskim. Dwudniowy warsztat będzie opierał się o techniki tańca współczesnego wykorzystujące improwizację (Contact Improvisation, Underscore). Warsztaty są skierowane dla osób powyżej 15. roku życia, bez względu na poziom zaawansowania czy sprawność fizyczną. Bezpłatne zapisy pod adresem sonia.borkowicz@malta-festival.pl.

Woda jest inspiracją i tematem podcastu Oli Juchacz, którego premierowy odcinek ukaże się 10 lipca. W pierwszym odcinku poruszony zostanie temat znikających ekosystemów, a gośćmi rozmowy będą: edukatorka klimatyczna Adriana Molenda, geograf Wojciech Mania i artysta zaproszony do Generatora Malta, Mateusz Kowalczyk. Kolejne odcinki podcastu Woda jest tobą publikowane będą co dwa tygodnie w piątki (24.07, 7.08, 21.08, 4.09).

Kolektywy badają temat wody – aktywizm Generatora Malta

Wiele wydarzeń Generatora Malta ma charakter badawczy. Kolektyw Przepływ, Kolektyw Bojka oraz cztery grupy poznańskiej młodzieży rozpoczęły prace nad projektami. Etapy działań kolektywów można obserwować na stronie internetowej festiwalu i w mediach społecznościowych. Efekty ich pracy poznamy pod koniec festiwalu.

Kolektyw Przepływ – grupa młodych badaczek i artystek z Poznania – prowadzi wywiady z ekspertami i zbiera materiały audiowizualne o niewidzialnej wodzie w Poznaniu: wodach podziemnych, wodociągach, oczyszczalni, studni, a nawet kałuży. Z zebranego materiału stworzą wielokanałową instalację wideo o podziemnych hydronarracjach, która będzie dostępna w formie wystawy w ramach finału Generatora Malta 25-30 sierpnia.

Kobiety z eko-feministycznego kolektywu nurkowego Bojka oczyszczają rafy koralowe Meksyku, prowadzą warsztaty z osobami z niepełnosprawnymi ruchowo a na Malcie działać będą na terenie ROD Bogdanka. Efektem ich pracy „na miejscu” będą wideoportrety kilkorga działkowiczów, a także mikroretencja stworzona na jednej z zagrożonych działek we współpracy z lokalną społecznością. Projekt zakończy dyskusja wokół przyszłości ROD Bogdanka i koncert zespołu Cukry.

H2O to projekt młodych aktywistów i artystek z poznańskich liceów, którzy pod opieką kuratorską Agnieszki Różyńskiej, przygotowują serię performansów dokamerowych o naszej odpowiedzialności za przyszłość z perspektywy wody. Projekt współtworzą cztery grupy: ekipa queerowa Ludzie doWody, która stworzy miejski performans o skutkach produkcji „szybkiej mody”; kolektyw eko-feministyczny AQURAT pracuje nad działaniem teatralnym Mitologia klimatyczna; Młoda Kultura przedstawi konceptualny koncert prezentujący wizję świata dotkniętego katastrofą ekologiczną w roku 2050; Zielona Trawka Pictures stworzy film o braku wody na świecie i jej marnotrawieniu.

Malta Festival Poznań 2020. O co chodzi w krokach?

Tegoroczny festiwal odbywa się w formule „kroczącej” – rozpoczął się 24 czerwca i potrwa do końca lata. Program został podzielony na „kroki”, które ogłaszane będą w dwutygodniowych odstępach, tak, aby wydarzenia dostosowane były do aktualnych warunków i spełniały zasady bezpieczeństwa związane z pandemią.

Dzisiaj opublikowany został program drugiego kroku, który odbędzie się w dniach 8-11 lipca. Krok trzeci, który ogłosimy 14 lipca, zaplanowany jest na koniec miesiąca – wtedy na kilka dni postawimy festiwalowe miasteczko, Scenę na Wilczaku. Do zaprogramowania tej nowej przestrzeni zapraszamy artystów i artystki z Wielkopolski w ramach otwartego naboru.

Scena na Wilczaku – trwa nabór na działania artystyczne z Wielkopolski

Nabór kierowany jest do artystek, artystów i grup twórczych z Wielkopolski, którzy chcieliby współtworzyć program festiwalu Malta. W ramach open calla można nadsyłać propozycje koncertów, spektakli, happeningów, performansów, warsztatów dla dzieci lub dorosłych, czytań performatywnych. Działania zostaną zrealizowane w dniach 22-26 lipca w przestrzeni miasteczka festiwalowego, Sceny na Wilczaku. Planujemy wyłonić minimum 10 projektów, budżet artystyczny jednego projektu wynosić będzie od 4 tys. zł do 7 tys. zł brutto. Organizator zapewnia produkcję. Zgłoszenia można przesyłać jeszcze tylko dzisiaj – szczegóły dotyczące naboru znajdują się tutaj.