Legendarny spektakl w znakomitej obsadzie będzie można obejrzeć po raz ostatni na deskach Teatru Kwadrat 3 i 4 lipca o godz. 19.00. Dodatkowo spektakl 4 lipca zostanie wyemitowany na żywo w sieci.

„Przyjazne dusze” Pam Valentine to opowiedziana z humorem i pełna ciepła historia dwójki młodych małżonków, którzy rozpoczynają wspólne życie w urokliwym domu pod Londynem. Simon - początkujący pisarz powieści kryminalnych, Mary - ciepła, dobra i kochająca dziewczyna, całkowicie oddana pasji męża. Nie wiedzą, że ich nowe rodzinne gniazdko kryje w sobie pewną tajemnicę. Cały czas bowiem dom zamieszkują tragicznie zmarli poprzedni właściciele. To opowieść o marzeniach i przemijaniu, gdzie entuzjastyczna, młodzieńcza i wręcz naiwna miłość poddana zostaje konfrontacji z dojrzałym i doświadczonym, choć bynajmniej nie wyblakłym uczuciem.

W obsadzie: Lucyna Malec, Ewa Wencel, Ilona Chojnowska/ Katarzyna Glinka, Grzegorz Wons, Andrzej Nejman/ Paweł Małaszyński, Marek Siudym/ Andrzej Grabarczyk, Paweł Wawrzecki/ Maciej Kujawski.

Sztuka gości na deskach Teatru Kwadrat od 2008 roku, w tym czasie została zagrana ponad 300 razy. Przez wiele lat w rolę Anioła Stróża w „Przyjaznych duszach” wcielali się Jan Kobuszewski oraz Wojciech Pokora, uznawani dziś za legendy polskiego aktorstwa. W listopadzie 2019 roku, w roli Marka Webstera, zadebiutował Paweł Wawrzecki, którego będzie można zobaczyć w obu lipcowych przedstawieniach. Spektakl 4 lipca będzie także Jubileuszem 45-lecia pracy artystycznej tego znakomitego aktora.

Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego od przeszło 45. lat pozostaje najważniejszym teatrem komediowym w Polsce. Swoją działalność rozpoczął 1 września 1974 roku jako Teatr Komedii i Farsy „Kwadrat” w budynku przy ul. Czackiego 15/17 w Warszawie. Do zespołu Teatru Kwadrat od początku należeli najwybitniejsi aktorzy polskiej sceny teatralnej, m.in. Irena Kwiatkowska, Danuta Szaflarska czy Anna Seniuk, Stanisława Celińska, a także Jan Kobuszewski, Wojciech Pokora, Janusz Gajos, Krzysztof Kowalewski, Marian Opania, Mieczysław Czechowicz, Jerzy Turek czy Andrzej Łapicki. Pierwszym kierownikiem artystycznym Teatru był Edward „Dudek” Dziewoński. Najgłośniejsze spektakle wystawione pod jego kierownictwem to „Rozmowy przy wycinaniu lasu” (tekst napisany specjalnie dla Teatru przez Stanisława Tyma), czy „Rodzina” (obok „Amadeusza” w reżyserii Romana Polańskiego najwybitniejszy spektakl 1981 roku).

W latach 1986-2001 funkcję dyrektora generalnego i artystycznego Teatru pełnił Edmund Karwański. Najsłynniejsze spektakle tamtego okresu to „Mayday”, „Mayday 2”, „Dwie morgi utrapienia” oraz „Perfect day”. Od 2010 roku funkcję Dyrektora Teatru pełni Andrzej Nejman. Od marca 2016 stały adres Kwadratu to ul. Marszałkowska 138. Wielkie otwarcie nowej siedziby połączone zostało z oficjalną premierą spektaklu „Medium” w reżyserii Andrzeja Nejmana.

Aktualnie w repertuarze Teatru Kwadrat znajdują się takie hity jak „Szalone nożyczki” (ponad 1000 razy na scenie Kwadratu), „Wrócę przed północą”, „Ślub doskonały” czy „Okno na parlament” i wiele innych. Teatr uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014.

Więcej informacji na stronie: www.teatrkwadrat.pl >>>