Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w lipcu skieruje do konsultacji międzyresortowych projekt ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego, przewidujący m.in. powołanie Funduszu Wsparcia Artystów Zawodowych - poinformował resort kultury w piątek na Twitterze.

Ustawa ma rozwiązywać przede wszystkim problem zabezpieczeń socjalnych i emerytalnych artystów.

Ustawa o uprawnieniach artysty zawodowego od dwóch lat przygotowywana jest w konsultacjach z przedstawicielami artystów. Będzie ona dotyczyła osób, które przynajmniej połowę dochodu czerpią z twórczości, a nie są związani z instytucjami kulturalnymi. Obecnie tacy freelancerzy nie mają stabilnego zabezpieczenia socjalnego i emerytalnego, co ma im gwarantować przygotowywana ustawa.

12 czerwca wiceminister kultury Jarosław Sellin powiedział na antenie Radia Warszawa, że ustawa o artyście zawodowym będzie przeprowadzana przez proces legislacyjny najpóźniej jesienią tego roku.

Ministerstwo na Twitterze przypomniało swoje działania na rzecz twórców. Jak podano, m.in. w 2017 r. MKiDN zainicjowało Ogólnopolską Konferencję Kultury - cykliczną debatę środowisk artystycznych reprezentujących wszystkie profesje i formy organizacyjne ponad podziałami wynikającymi różnic światopoglądowych czy języków sztuki.

Wskazano, że w 2019 r. Ministerstwo Kultury na wniosek środowiska ustawowo wzmocniło autonomię dyrektorów instytucji kultury m.in. poprzez wzmocnienie mechanizmu konkursowego w samorządowych instytucjach kultury.

Podano, że w latach 2015-2020 wydatki z budżetu państwa na kulturę wzrosły z 3,6 do 5,25 mld zł, a od listopada 2015 r. MKiDN objęło współprowadzeniem 35 samorządowych instytucji kultury, w tym instytucje w małych miejscowościach i gminach.