Po czterech miesiącach przerwy spowodowanej epidemią koronawirusa organizatorzy przerwanego w marcu 11. Festiwalu Nowe Epifanie pokażą w lipcu dwie premiery teatralne w STUDIO teatrgalerii. Będą to spektakle "Zwiastowania" Karoliny Szczypek i "Wzór na pole trójkąta" Jana Hussakowskiego.

Jak przypomnieli twórcy 11. Festiwal Nowe Epifanie, który organizuje Centrum Myśli Jana Pawła II, festiwal został przerwany w marcu z powodu pandemii. Tegoroczna edycja festiwalu odbywa się pod hasłem "Nie dotykaj mnie".

"Po czterech miesiącach przerwy +odmrażamy+ dwie premiery z tegorocznej edycji programu teatralnego. Będą to spektakle +Zwiastowania+ Karoliny Szczypek oraz +Wzór na pole trójkąta+ Jana Hussakowskiego, które powstały jako efekt Laboratorium Nowych Epifanii" - poinformowali PAP organizatorzy imprezy.

"Jakie uczucia towarzyszyły Pannie Marii, gdy odpowiedziała aniołowi +Niech mi się stanie według słowa twego+ - zastanawiają się twórcy spektaklu +Zwiastowania+ w reżyserii Karoliny Szczypek" - czytamy w zapowiedzi przedstawienia.

Zwrócono uwagę, że twórcy spektaklu "chcą zadać pytanie o tę sytuację, zbadać ją jako utrwalony mit". "Historia zwiastowania ma im posłużyć do uruchomienia uniwersalnych narracji, zapętlonego zdarzenia, które powtarza się w życiu każdej kobiety dowiadującej się, że jest w ciąży" - napisano na stronie festiwalu.

Przedstawienie "Zwiastowania" powstało we współpracy z warszawską Akademią Teatralną i Teatrem Ochoty jako efekt Laboratorium Nowych Epifanii.

Spektakl "Wzór na pole trójkąta" w reż. Jana Hussakowskiego to opowieść "o trzech osobach, które postanawiają kochać się wzajemnie i stworzyć trwały związek". "Budują własne świętości i kreują wewnętrzny dekalog. Czy taka utopia może przetrwać? Twórcy spektaklu chcą podjąć dyskusję z wpojonymi standardami i wzorcami społecznymi. Interesuje ich zderzenie poczucia grzechu i moralności z emocjami, uczuciami i intuicją" - czytamy o spektaklu na stronie festiwalu.

"Wzór na pole trójkąta" powstał w Teatrze Nowym w Słupsku jako efekt Laboratorium Nowych Epifanii.

Laboratorium Nowych Epifanii to warsztaty, które Centrum Myśli Jana Pawła II i Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy zorganizowały latem 2019 r. na Mazurach. W warsztatach wzięło udział dziesięć pięcioosobowych kolektywów twórczych, składających się z reżyserów oraz aktorów. Pod kierunkiem zaproszonych ekspertów, uczestnicy przyglądali się postaci Marii Magdaleny oraz kobiecie w kanonicznych tekstach kultury.

Premiera "Zwiastowań" - 4 lipca o godz. 17 i 20 (dwa spektakle) w STUDIO teatrgalerii. Premiera "Wzoru na pole trójkąta" - 5 lipca o godz. 17 i 19.30 (dwa przedstawienia) w STUDIO teatrgalerii. Spektakle nie będą transmitowane przez Internet.

Organizatorzy zapowiedzieli, że w czasie wydarzeń festiwalowych będą się stosować do wszystkich wytycznych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotyczących zabezpieczeń sanitarnych. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na stronie: www.gov.pl.