Solidarnościową akcję na rzecz uchodźców – charytatywną Aukcję Sztuki Refugees Welcome 2020 ogłoszą w Światowym Dniu Uchodźcy, 20 czerwca, Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Fundacja Ocalenie w Warszawie.

"Charytatywna Aukcja Sztuki Refugees Welcome odbędzie się po raz czwarty. Choć sama aukcja będzie miała miejsce we wrześniu, to już teraz chcemy zwrócić uwagę na ważną sprawę pomocy uchodźcom, którzy znaleźli się obecnie w bardzo trudnym położeniu" – powiedziała PAP Aleksandra Kretkowska z Fundacji Ocalenie. Dodała, że w poprzednim roku udało się zebrać ponad 200 tys. zł; cały dochód przeznaczony został na wsparcie uchodźczyń i uchodźców mieszkających w Polsce. Cel tegorocznej aukcji jest taki sam.

"Sytuacja uchodźców w Polsce w czasie pandemii jest szczególnie trudna. Wielu migrantów straciło pracę i środki do życia, z powodu zamknięcia granic nie może wyjechać, a nie ma tu rodziny, która mogłaby pomóc w trudnym okresie. Potrzebne jest wszystko" – mówi członkini zarządu Fundacji Ocalenie Kalina Czwarnóg. Wyjaśniła, że przed pandemią pomocą żywnościową Fundacja wspierała kilkanaście osób miesięcznie, teraz zgłosiło się ich ponad 500.

"Wspomnianą pomoc żywnościową zapewniamy dzięki dziesiątkom drobnych wpłat od tzw. zwykłych ludzi, którzy błyskawicznie odpowiedzieli na nasz apel. Jesteśmy wzruszeni, że artyści i artystki, których ta sytuacja też silnie dotknęła, nadal dzielą się tym, co mają i zdecydowali się wziąć udział w tej specjalnej, pandemicznej edycji Aukcji Sztuki Refugees Welcome" – zaznacza Czwórnóg.

Cały dochód z aukcji zostanie przekazany na rzecz dwóch programów Fundacji Ocalenie - Refugees Welcome Polska, który łączy uchodźców z warszawiankami i warszawiakami, którzy chcą udostępnić im pokój w swoim domu, oraz Centrum Pomocy Cudzoziemcom.

4. edycję charytatywnej aukcji wsparło 44 polskich i zagranicznych artystów i artystek. Jej organizatorzy liczą na szeroki oddźwięk kolekcjonerów sztuki, którzy licytując przekazane na aukcję dzieła, wesprą uchodźców mieszkających w Polsce.

Aukcja odbędzie się 13 września o godz. 17; poprzedzona zostanie od 7 do 13 września przedaukcyjną wystawą prac w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (ul. Pańska 3).

Ze względu na sytuację epidemiczną aukcja prowadzona będzie online. Jej katalog opublikowany zostanie w sierpniu. Głównym partnerem wydarzenia jest Towarzystwo Przyjaciół Muzeum.

Artyści i artystki biorący udział w wystawie to, m.in.: Paweł Althamer, Babi Badalov, Miriam Cahn, Rafał Dominik, Zuzanna Golińska, Robert Kuśmirowski, Olga Micińska, Karol Radziszewski, Joanna Rajkowska, Tadeusz Rolke, Maciej Sieńczyk, Agata Słowak, Marek Sobczyk, Radek Szlaga, Iza Tarasewicz i Artur Żmijewski.