statystyki

Zarządzanie przez upokarzanie [RECENZJA]

autor: Rafał Woś29.05.2020, 06:00; Aktualizacja: 29.05.2020, 14:17
Michał Rydlewski „Scenariusze kultury upokarzania. Studium z antropologii mediów”

Michał Rydlewski „Scenariusze kultury upokarzania. Studium z antropologii mediów”źródło: DGP

Czy pamiętają państwo teleturniej „Najsłabsze ogniwo”? Emitowano go w TVN w latach 2004–2006 (licencja BBC) – jego formuła zakładała, że prowadzący będzie bezlitośnie jeździł po uczestnikach, szydząc z ich złych odpowiedzi na pytania i wyśmiewając ich tłumaczenia.

W rodzimej wersji teleturnieju prowadzącą była feministka Kazimiera Szczuka. Fakt, że na taką rolę przystała intelektualistka o lewicowej autoidentyfikacji, zawsze mi mocno zgrzytał. Nie tylko z punktu widzenia moralnego, lecz przede wszystkim politycznego. Nie byłem jednak do końca pewien, co takiego zgrzyta. Wyjaśnił mi to dopiero Michał Rydlewski w książce, którą dziś prezentuję.

Michał Rydlewski, „Scenariusze kultury upokarzania. Studium z antropologii mediów”, Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 2019

Rydlewski to medioznawca z Uniwersytetu Wrocławskiego, który w swojej pracy nawiązuje do tez filozofa Andrzeja Szahaja, który już niemal dekadę temu zauważył, że ciągłe upokarzanie klas niższych i podległych ekonomicznie nie jest w naszych czasach przypadkiem. Że stanowi ono zwornik panującej ideologii neoliberalnej. Słabi muszą być stale przywoływani do porządku, by znać swoje miejsce w szeregu. A uderzanie w poczucie czyjejś wartości to jeden z lepszych sposobów na osiągnięcie tego celu. Chcesz nad kimś panować? Upokorz go.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie