Nowy regulamin zwiedzania MNW dostępny jest na stronie internetowej muzeum. W informacji prasowej przekazano, że zasady zwiedzania muzeum zostały przystosowane do nowych wymogów sanitarnych.

"Na terenie MNW – w galeriach, holach, parkach i ogrodach oraz na dziedzińcach – należy zachować odstęp minimum dwóch metrów od innych osób (wyjątkiem są opiekunowie z dziećmi lub z osobami niepełnosprawnymi). Na terenie muzeum mogą przebywać wyłącznie zwiedzający w maseczkach, a przed wejściem należy zdezynfekować ręce. Wprowadzono również ograniczenia w liczbie osób jednocześnie zwiedzających wystawy, a także w korzystaniu z muzealnej szatni, księgarni i wind" - podano w komunikacie.

Muzeum zachęca również do zakupu biletów online oraz płatności bezgotówkowych. Zaznaczono, że "wszystkie materiały edukacyjne oraz audioprzewodniki udostępniono nieodpłatnie na stronie internetowej MNW – druki i zestawy stacjonarne nie będą dostępne".

Reklama

Ze względów bezpieczeństwa w nadchodzących tygodniach działalność edukacyjna MNW będzie prowadzona wyłącznie online, w ramach akcji #niebawemwMNW. "Wszystkie stacjonarne lekcje muzealne, oprowadzania i warsztaty, a także imprezy masowe (koncerty, konferencje, wernisaże i spotkania autorskie) zostały odwołane" - poinformowano.

Jak dodano, ekspozycje będzie można oglądać od wtorku do niedzieli, w godzinach od 10 do 16. W poniedziałki muzeum pozostaje zamknięte dla zwiedzających.

Reklama

W informacji podano, że zostanie wprowadzony rotacyjny harmonogram otwarcia wystaw. "W środę i sobotę będzie można oglądać zbiory galerii stałych znajdujących się na parterze (Galeria Faras i Galeria Sztuki Średniowiecznej), a w czwartek, piątek i niedzielę wyłącznie ekspozycje na pierwszym i drugim piętrze (Galeria Sztuki Dawnej, Galeria Sztuki XIX Wieku i Galeria Wzornictwa Polskiego)" poinformowało muzeum.

Dodano, że we wtorki galerie będą otwarte naprzemiennie. "12 i 19 maja oraz 9 i 16 czerwca można zwiedzić wyłącznie galerie znajdujące się na parterze. Pozostałe galerie, umiejscowione na pierwszym i drugim piętrze, będą otwarte 26 maja oraz 2, 23 i 30 czerwca. Aktualne informacje na temat otwarcia poszczególnych galerii znajdują się w regulaminie zwiedzania i na stronie internetowej MNW" - przypomniano.

Zwrócono uwagę, że "w związku z powyższymi zmianami zwiedzającym zaproponowano nowy bilet wstępu, który upoważnia posiadacza do dwóch wizyt w muzeum w ciągu tygodnia". "Zwyczajowo, w każdy wtorek bilet wstępu na galerie stałe jest bezpłatny. W celu zapewnienia osobom korzystającym z bezpłatnych biletów dostępu do wszystkich galerii wprowadzony został naprzemienny harmonogram otwarcia we wtorki" - podkreślono.

Jak napisano, "koniecznością stała się także aktualizacja planu wystaw czasowych MNW". "Jako pierwsza – w sierpniu – zostanie otwarta wystawa reporterska +Fotorelacje. Wojna 1920+. To opowieść wojenna udokumentowana zdjęciami zarówno zawodowych fotoreporterów, jak amatorów, świadków wojny polsko-bolszewickiej" - podało MNW.

Z kolei ekspozycja arcydzieł malarstwa polskiego "Polska. Siła obrazu" została przesunięta na wrzesień. Wydarzeniem roku będzie grudniowe otwarcie Galerii Sztuki Starożytnej w nowej odsłonie. Przekazano, że realizacja innych zaplanowanych na rok 2020 wystaw została odsunięta w czasie. Zaznaczono, że "sytuacja epidemiologiczna w Polsce jest jednak zmienna, możliwe są więc zarówno dalsze korekty harmonogramu, jak i całkowita rezygnacja z niektórych ekspozycji".

"Prezentacja dzieł Anny Bilińskiej, wystawa chopinowska i wystawy czasowe w Oddziałach MNW to projekty, w które włożyliśmy bardzo dużo pracy. Uwzględniając realia, będziemy dążyli do ich realizacji w przyszłości. Dzieła sztuki przetrwały już epidemie starożytności i średniowiecza, wojenną pożogę i rabunki. Niezmiennie cierpliwie na nas czekają i nadal zachwycają swoim pozaczasowym pięknem" podkreślił p.o. dyrektora MNW Łukasz Gaweł.