Spektakl "Broniewski" Radosława Paczochy, w reżyserii Adama Orzechowskiego pokaże w czwartek Teatr Wybrzeże w Gdańsku w ramach cyklu "Teatr online". To czwarte przedstawienie prezentowane w tej formule przez gdańską placówkę.

Rzecznik prasowy Teatru Wybrzeże Grzegorz Kwiatkowski poinformował we wtorek, że będzie to zapis telewizyjny "Broniewskiego" dokonany w trakcie prezentacji w ramach Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski.

"24 marca 2015 roku przedstawienie było transmitowane na antenie TVP Kultura prosto z Dużej Sceny Teatru Wybrzeże. +Broniewskiego+ obejrzało wówczas 29 tysięcy widzów. Przedstawienie zajęło drugie miejsce w plebiscycie na najlepszy spektakl Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski" - dodał Kwiatkowski.

Transmisja spektaklu na kanale YouTube Teatru Wybrzeże (link do spektaklu) rozpocznie się w czwartek 30 kwietnia o godzinie 17.00. Nagranie będzie dostępne do soboty 30 maja.

Premiera sztuki o życiu Władysława Broniewskiego w Teatrze Wybrzeże odbyła się 27 czerwca 2014 r.

"Broniewski to postać niezwykła. W jakimś wymiarze - heroicznym, grzesznym i pysznym - poeta ten jest polskim everymanem. W pewnym sensie Broniewski uczestniczył w historii jak greccy bogowie: zawsze był w centrum zdarzeń. W tym sensie traktuję go jako egzemplifikację losu polskiego I połowy XX wieku" - mówił PAP przed premierą przedstawienia Radosław Paczocha.

Jak podkreślił, życie autora "Bagnetu na broń" zaintrygowało go ze względu na próbę zrozumienia tamtego okresu, pełnego "pułapek, chichotu i ironii historii oraz upadku marzeń".

Zdaniem Paczochy, jego sztuka ma aktualne przesłanie. "Dużo spraw, z którymi mierzymy się teraz to ciągle reperkusje ideologii z początku I połowy XX wieku" - ocenił.

W trzygodzinnym przedstawieniu, oprócz samego głównego bohatera i jego najbliższych, pojawia się też wiele osób ze środowiska literackiego z dawnych lat, m.in. Marek Hłasko, Antoni Słonimski, Aleksander Wat, Julian Tuwim, ale też i postaci takie jak Władysław Anders i Bolesław Bierut.

"Broniewski" będzie czwartym przedstawieniem zaprezentowanym w cyklu "Teatr online". 20 marca Teatr Wybrzeże pokazał widzom "Ruskich" Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego, 4 kwietnia "Amatorki" Elfriede Jelinek w inscenizacji Eweliny Marciniak, a 25 kwietnia "Ciała obce" Julii Holewińskiej, w reżyserii Kuby Kowalskiego.