Adaptacja „Przygody” autorstwa węgierskiego pisarza Sándora Máraiego została zrealizowana przez Jana Englerta dla Teatru Telewizji. Opowieść o skomplikowanych miłosnych relacjach międzyludzkich z gorzkim egzystencjalnym przesłaniem to subtelna emocjonalnie historia, w której nic nie jest czarno-białe. Cały spektakl dostępny jest bezpłatnie online w serwisie Ninateka.pl.

Skomplikowane relacje międzyludzkie, miłosny wielokąt, nieusuwalne czasem konflikty, wynikające ze zderzenia życia osobistego z zawodowym – na te problemy akcent kładzie zarówno pisarz – Sándor Márai, jak i reżyser sztuki – Jan Englert. Ten utrzymany w konwencji realistycznej spektakl, w surowy i nie pozbawiony goryczy sposób, ukazuje historię profesora Kadara, jego żony Anny oraz jej kochanka, którym okazuje się jego zaufany asystent, a zarazem spadkobierca materialnego i naukowego dorobku. Główny bohater ponosi porażkę zarówno jako mąż, jak i lekarz, kiedy zbyt późno wykrywa u swej żony śmiertelną chorobę. W opowieści pojawia się również przyjaciel sprzed lat, który poddaje w wątpliwość życiowe wybory profesora.

Bohaterowie spektaklu doświadczają uczuciowego zamętu, poszukują odpowiedzi na pytania o sens życia i śmierci, o chęć całkowitego oddania się innemu człowiekowi, a także o granice lekarskiego powołania. Postawieni przed trudnymi życiowymi wyborami, ludzie doświadczają silnych emocji, które budują niemal dramaturgiczne napięcie. Jest ono tym silniejsze, że w spektaklu brak postaci jednoznacznie negatywnych i pozytywnych, czy uproszczonych osądów moralnych. W swoim dziele Márai skupia się na ambiwalencji postaw i zawiłości ludzkiej egzystencji.

Jan Englert (ur. w 1943 r. w Warszawie) – polski aktor filmowy i teatralny, scenarzysta, dyrektor artystyczny Teatru Narodowego w Warszawie, profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, reżyser teatralny. Zadebiutował w wieku 14 lat w Kanale Andrzeja Wajdy. W 1964 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Po dyplomie występował w Teatrze Polskim. Przełom w karierze przyniósł mu spektakl Notes Zdzisława Skowrońskiego, kiedy to zauważył go Kazimierz Kutz. Zagrał w jego filmach wchodzących w słynny tryptyk śląski: Sól ziemi czarnej i Perła w koronie. Wystąpił w ponad stu filmach, m.in. w: Ocaleniu, Doktorze Judymie, Magnacie, Oficerach, Katyniu, Tataraku, Popiełuszce. Wolność jest w nas, Tajemnicy Westerplatte, AmbaSSadzie. Sympatię widzów zyskał dzięki rolom w serialach: Kolumbowie i Polskie drogi, Dom, Noce i dnie, Lalka, Matki, żony i kochanki, Ekstradycja. Mimo sukcesów w kinie, najważniejszym dla Englerta pozostaje teatr, gdzie nie tylko gra, ale i reżyseruje.

 • reżyseria: Jan Englert
 • scenariusz: Jan Englert
 • autor pierwowzoru: Sandor Marai
 • muzyka: Marcin Masecki, Ziv Ravitz, Garth Stevenson
 • zdjęcia: Witold Adamek
 • montaż: Milenia Fiedler
 • scenografia: Anna Wunderlich, Katarzyna Nesteruk
 • producent: Hanna Winnik
 • aktorzy: Jan Englert, Beata Ścibakówna, Edyta Olszówka, Piotr Adamczyk, Wiesław Komasa, Zofia Zborowska
 • kostiumy: Ewa Machulska
 • charakteryzacja: Małgorzata Majewska, Janusz Tasakowski
 • przekład: Katarzyna Lewicka

Cały spektakl dostępny jest bezpłatnie online w serwisie Ninateka.pl >>>