Teatr imienia Stefana Żeromskiego będzie współprowadzony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. "Cieszę, się, że państwo polskie bierze współodpowiedzialność za tak ważną instytucje dla regionu i kraju – mówił w piątek minister Piotr Gliński.

Podpisanie umowy o współprowadzeniu teatru odbyło się w siedzibie Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach oraz w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie. Dokument parafowali: w Warszawie - wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, a w Kielcach marszałek województwa świętokrzyskiego - Andrzej Bętkowski.

"Teatr im. Stefana Żeromskiego to 32 instytucja, którą w ciągu ostatnich 4,5 roku, ministerstwo bierze na współprowadzenie. Cieszę, się, że państwo polskie bierze współodpowiedzialność za tak ważną instytucje dla regionu i kraju. Bez kultury nie funkcjonuje żadna wspólnota, nie rozwija się gospodarka. Wybieramy instytucje, które mają wysoki poziom artystyczny i które wychodzą swoim poziomem poza region. Teatr mieści się w zabytkowej kamienicy. To współprowadzenie to nie tylko stała dotacja, ale także dostęp priorytetowy do wsparcia celowego i wsparcia związanego z inwestycją, która będzie remont teatru" – powiedział minister Gliński.

Umowa o współprowadzeniu teatru przez MKiDN ma obowiązywać przez pięć lat. W jej ramach instytucja będzie otrzymywała corocznie 1 mln. zł na bieżącą działalność. Resort w części sfinansuje także modernizację zabytkowej kamienicy, w której mieści się instytucja. Na ten cel przekazanych zostanie 20 mln. zł.

"Budżet polskiej kultury w ciągu ostatnich czterech lat zwiększył się o ponad miliard złotych. Dzięki temu możemy wspierać lokalne instytucje i polską kulturę nawet w tym trudnym czasie pandemii. Ten zabytek wymaga inwestycji i wsparcia" – dodał wicepremier.

Remont Teatru ma kosztować prawie 90 mln. zł. Finansować go będzie także samorząd województwa świętokrzyskie oraz Fundusze Norweskie. "Teatr im. Stefana Żeromskiego to instytucja o bardzo bogatej ponad 140-letniej historii. Bardzo się cieszymy, że został przyjęty pod skrzydła ministerstwa" - powiedział marszałek Bętkowski.

Modernizacja ma się rozpocząć w tym roku i potrwa trzy lata. W zmodernizowanym budynku pojawią się m.in. zapadnie sceniczne, winda towarowa oraz ruchome proscenium. Nad widownią nowym elementem będzie plafon, który poprawi akustykę sali. Powstanie również kawiarnia, nowe foyer, a także strefa kas i biur.

"Dołączenie do grona instytucji współprowadzonych przez ministerstwo pozwoli nam kontynuować prace na dotychczasowym poziomie. Dzięki temu wzmocnimy zespół aktorski, poszerzymy działalność edukacyjną i będziemy kontynuować festiwal" - powiedział Michał Kotański, dyrektor Teatru imienia Stefana Żeromskiego.

Teatr imienia Stefana Żeromskiego będzie trzecią świętokrzyską instytucją współprowadzoną przez resort kultury i dziedzictwa narodowego. Pozostałymi są Muzeum Narodowe w Kielcach oraz Muzeum Okręgowe w Sandomierzu.