Autorzy projektu Krzysztof Kopka i Jakub Tabisz zwracają uwagę, że w obliczu pandemii przed teatrem dokumentalnym stoi wyzwanie, polegające na tym, żeby rozmawiać i dokumentować. „Każdy ma historię do opowiedzenia. Nieważne, czy jest na pierwszej linii frontu w szpitalu, przebywa w izolacji, chodzi codziennie do pracy czy opiekuje się dzieckiem w domu” – tłumaczą.

Pomysłodawcy projektu chcą uchwycić towarzyszące ludziom w czasie pandemii emocje i pokazać je z różnych perspektyw na teatralnej scenie.

Na profilu „Teatru na faktach” na Facebooku będzie można śledzić postępy prac, oglądać fragmenty rozmów i relacje. Na podstawie zebranych materiałów z rozmów zostanie skonstruowany scenariusz spektaklu.

Osoby, które chciałyby podzielić się swoją historią mogą skontaktować się poprzez Facebooka lub mailowo z Instytutem Grotowskiego. Po ustaleniu terminu przeprowadzane będą rozmowy online przez uczestników „Teatru na faktach”: reżyserów, aktorów i badaczy. „Nie będą to typowe dziennikarskie wywiady, ale rozmowy o nas, o obecnej sytuacji, o strachu, o nadziei, o wszystkim, co przyjdzie rozmawiającym do głowy. W tym projekcie nie ma złych tematów, nie ma złych pytań i nie ma złych odpowiedzi” – podkreślają twórcy.

„Teatr na faktach” to projekt realizowany w Instytucie Grotowskiego od października 2018 roku. W lutym 2019 roku odbył się pierwszy przegląd spektakli dokumentalnych, a w czerwcu „Noc na faktach”, czyli maraton teatralnego dokumentu. Do marca 2020 roku powstało 15 spektakli. Teatr tworzą reżyserzy, aktorzy i producenci z całej Polski.